Evaluaţi acest articol
(11 voturi)
7 comentarii

PSD a obținut nu mai puțin de cinci mandate de deputat și două de senator, în urma primei etape de atribuire a mandatelor de parlamentar, care s-a încheiat în această seară, în timp ce PNL i-a revenit un mandat de deputat, de la prima „strigare.

Primii deputați oficiali ai gălățenilor sunt social-democrații Viorel Ștefan (deputat în funcție), Florin Popa, Lucreția Roșca (deputat în funcție), Nicolae Bacalbașa, Marius Mărgărit și liberalul Victor Paul Dobre (deputat în funcție). La Senat au obținut câte un mandat social-democrații Ionel – Daniel Butunoi (senator în funcție) și Nicolae Marin (senator în funcție).

Potrivit lui Andi Mihalache, președintele Filialei Sud-Est a Autorității Electorale Permanente și purtătorul de cuvânt al BEC Galați, mâine vom afla cine sunt cei cinci membri de partid care vor deveni parlamentari în urma procesului de redistribuire a voturilor.

În total, Galațiul va fi reprezentat în Parlament, în legislatura 2016 - 2020, de nouă deputați și patru senatori.

 

Citit 12713 ori Ultima modificare Joi, 15 Decembrie 2016 14:42

7 comentarii

 • postat de Radu Joi, 15 Decembrie 2016 13:43 79.116.111.*** Link la comentariu
  0
  0

  Dau si astia niste informatii de te doare capul...adica numai aiurea, fiindca dupa ce in alt articol tot ei ne-au spus ca la Galati, citez: "PMP, la Senat a sarit parleazul electoral", deci a intrat in Parlament (conform spuselor lor), dar nu ne spun cine sunt cei de la PMP senatori de Galati care au intrat in Parlament si asta fara redistribuire. Ca daca ai facut pragul electoral inseamna ca esti in Parlament. Iar la redistribuire s-ar putea sa mai si primesti un loc in plus. Iar chestia cu redistribuirea ca sa poti avea grup parlamentar nu am inteles-o.

  Deci informatiile din Viata Libera se contrazic intre ele de la articol la articol publicate in aceiasi zi...asa ca mai bine am astepta rezultatele finale, oficiale.

  Raportează
 • postat de Panda Joi, 15 Decembrie 2016 10:31 5.2.205.*** Link la comentariu
  0
  7

  Margarit deputat PSD. LOL...Doamne in ce hal am ajuns ca oras. Ne meritam soarta.

  Raportează
 • postat de GABRIEL Joi, 15 Decembrie 2016 07:07 5.13.180.*** Link la comentariu
  0
  5

  Superb.am vazut ca sunteti tot din generatia veche de comunisti,si sa vz cati bani ati adus in orasul nostru de la Bucuresti,si fonduri Europene.Tineretul din aceste partide NU ii promovati va ganditi numai la ciolanul dvs sa va fie bine.Dar asta e si va dau un SFAT acum cand va incepeti mandatul.FITI BUNI NEGUSTORI ACOLO UNDE VA DUCETI.Lasati pupicurismul politic si aduceti Bani pentru acest oras si acesti cetateni care muncesc din greu si platesc taxe si impozite.Lasati cumetreala politica si puneti mana la munca si faceti ceva ptr acest Oras de la Dunare ca avem atat potential ca si oras.GANDITI NU DORMITI IN PARLAMENT.Daca va fi asa cu siguranta va vom mai da un vot peste 4 Ani.Daca NU si NU...cu siguranta vom tabara pe voi noi astia TINERII...REVOLUTIE VOM FACE IARASI CA NU SE MAI POATE.NU UITATI CE V_AM ZIS.BARBATORI CU SANATATE.SI VA ASTEPT LA COTITURA.O ZI FRUMOASA SA AVETI....SI ATENTIE MARE CA NU UITAM noi astia TINERII....si fara experienta cum spuneti DVS cei trecuti de prima tinerete.

  Raportează
 • postat de Tică Joi, 15 Decembrie 2016 00:07 82.29.35.*** Link la comentariu
  2
  35

  Oricum nu o sa vedem nimic pentu orasul nostru nici din parte celor cu vechime mai mare si nici din partea astora mai noi ,dorm pe ei si isi iau salariul si alte beneficii , noi tot cu sărăcia.Asa ca nu ma încântă deloc .

  Raportează
 • postat de dinu h. Miercuri, 14 Decembrie 2016 23:49 89.137.139.*** Link la comentariu
  2
  34

  Pleaca unii penali si vin alti penali si uite asa de 26 ani astia nu fac nimic si sunt acolo doar pentru avantajele personale sau de grup! Galatiul e mort!

  Raportează
 • postat de Feri Miercuri, 14 Decembrie 2016 23:35 109.166.131.*** Link la comentariu
  32
  2

  Felicitari deputatilor: d nu Popa si d nu Margarint. Sper si nadajduiesc ca vor face cinste orasului si noua alegatorilor. Succes!

  Raportează
 • postat de Raabis Stefan Badita Miercuri, 14 Decembrie 2016 20:57 89.137.137.*** Link la comentariu
  17
  4

  PNL deputati> Nicusor Ciumacenco si Victor Dobre
  PNL senat> Radu Valentin si George Stanga

  PSD deputati> Florin Popa, Lucretia Rosca, Marius Margarit, Nicolae Bacalbasa, Viorel Stefan.
  PSD senat> Nicolae Marin si Daniel Butunoi

  USR deputati> Bogdan Rodeanu

  ALDE deputati> Eugen Durbaca

  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.