Kremlinul salută declarațiile lui Trump despre Crimeea

Kremlinul salută declarațiile lui Trump despre Crimeea
Evaluaţi acest articol
(28 voturi)

Kremlinul a salutat joi declarațiile președintelui american Donald Trump, care a spus că Ucraina nu mai poate revendica peninsula Crimeea anexată de Rusia și a inclus controlul rusesc de jure asupra acestui teritoriu într-o propunere de plan de pace, relatează agenția EFE. „Aceasta corespunde deplin poziției noastre și am spus-o deja de mult timp”, a afirmat la conferința sa de presă zilnică purtătorul de cuvânt al președintelui rus Vladimir Putin, Dmitri Peskov, citat de Agerpres.

După ce președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marți că Ucraina nu va recunoaște niciodată ocupația rusă în Crimeea, afirmând că „acesta este pământul nostru, pământul poporului ucrainean” și că, în plus, Constituția nu-i permite să cedeze teritorii, Trump l-a avertizat, într-un mesaj pe rețeaua sa de socializare Truth Social, că „poate avea pacea sau poate lupta încă trei ani înainte să piardă toată țara”. „Nimeni nu-i cere lui Zelenski să recunoască Crimeea ca teritoriu al Rusiei, dar dacă vrea Crimeea, de ce nu au luptat pentru ea în urmă cu 11 ani, când a fost predată Rusiei fără niciun foc de armă?”, a spus președintele american.

După ce Donald Trump a criticat decizia Kievului de a nu recunoaște suveranitatea Rusiei asupra peninsulei, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a publicat o declaraţie din 2018 a administraţiei Trump, care se opunea anexării Crimeei de către Moscova, conform AFP, citată de News.ro.

Citit 1166 ori Ultima modificare Joi, 24 Aprilie 2025 15:28

4 comentarii

  • postat de Jimi teren!
    Vineri, 25 Aprilie 2025 13:23
    86.124.203.***
    Pînă și POLONIA-ministrul de externe- i-a criticat pe ruși cu întrebarea: NU AVEȚI DESTUL PĂMÎNT? Aveți 11 fusuri orare și tot nu sunt suficiente??Trump visează .Ia să-i ia cineva ALASKA, CUM AR FI ?
    3
    24
  • postat de iar vine asta cu numere din burta. Cati rusofoni au murit de la invazia ruseasca ce voia sa ii salveze?
    Vineri, 25 Aprilie 2025 09:31
    188.247.134.***
    Singurul motiv pentru care exista teritorii rusofone in Ucraina este Holodomorul din anii 30, cand tusii au ucis 3-5 milioane de ucraineni prin infometare, aducand rusi in locul lor.
    6
    31
  • postat de Dan D.
    Vineri, 25 Aprilie 2025 08:22
    5.2.208.***
    Vise taică tupeu la maxim. Jumătate din așa-zis pământurile voastre sunt ale țărilor vecine luate cu japca de Stalin și atribuite fostei URSS. A crezut că Trump e ca Biden și o să-i îndoape cu dolari
    28
    7
  • Joi, 24 Aprilie 2025 19:46
    89.136.6.***
    Time has changed, zeli! Din păcate, nu-i singurul în bula lui unde totul este exact pe dos decât în realitate! Pot înțelege principiul integralității unui stat, fie el creat artificial, dar...
    32
    7

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.