O fi mai bine să ne comportăm ca furnica prevăzătoare şi să ne umplem cămările cu de toate, înainte să troienească iarna sau să trăim clipa, ca greierele şi să punem bază pe ce ne-o aduce ziua de mâine? Din păcate, mulţi gălăţeni nu prea au de ales. Şi-ar face provizii, dar chiar şi cele mai mici preţuri din pieţe li se par împovărătoare pentru propriile buzunare, prin care bate vânt rece de toamnă. Mai mulţi comercianţi din Piaţa Centrală care nu au vrut cu nici un chip să apară la ziar, spun că vânzările merg mai prost ca niciodată. Dacă preţurile sunt sau nu acceptabile, judecaţi dumneavoastră!
Arta murăturilor
Cele mai mici şi mai ieftine murături se dau cu 1,2 lei kilogramul, dar dacă ţineţi la estetica borcanului cu pătlăgele verzi, va trebui să cumpăraţi din cele de 1,5 lei – mari şi parcă abia ieşite de la lifting facial. Varza se va scufunda în întunericul butoiului numai dacă o veţi cumpăra cu 80 de bani sau 1 leu kilogramul. Hreanul e 10 sau 12 lei kilogramul, dar nu veţi face cine ştie ce dacă nu înecaţi măcar vreo patru rădăcini la fiecare butoi mare de varză.
Pepenii blestemaţi de soartă, care au rămas mici doar pentru deliciile noastre culinare, costă 3 lei kilogramul. Dacă preţul vi se pare bun, nu vă gândiţi la confortul micilor lubeniţe în borcan şi îngrămădiţi-le între nişte roşii de 2,5 lei kilogramul şi câţiva ardei kapia. Şi-ar găsi rostul şi vreo câteva căpăţâni de usturoi de 10 lei kilogramul, dar şi nişte ardei iuţi, doar cât să dea viaţă micului univers murat de sub capacul borcanului. Legătura de cimbru se dă la 1,5 lei şi v-ar trebui vreo două, pentru un borcan de 10 litri.
Zacusca va înmuia gerul
Dacă ştiţi că nu veţi putea înfrunta frigul lunilor care vin fără câteva porţii zdravene de zacuscă, aflaţi că vinete mari, pe care coaja stă să plesnească, nu veţi găsi la mai puţin de 1,5 lei. Ba chiar, dacă nu căutaţi mai bine, s-ar putea să le cumpăraţi direct pe cele cu un leu mai scumpe! Gogoşari, indispensabili ar spune unele gospodine cu experienţă, puteţi lua şi cu 2,5 lei, dar şi cu 3 lei kilogramul.
Fructe şi zile libere
Dacă deja v-a trecut cheful de preparat şi capsat conserve, n-aveţi decât să vă cumpăraţi câţiva ciorchini de tămâioasă (6 lei kilogramul) şi să vă bucuraţi în linişte de week-end. Perele româneşti sunt 4,5 lei kilogramul, pe cele mai multe tarabe. Le aveţi la dispoziţie şi pe cele imigrante: 4 lei cele din Argentina şi 3,5 lei „mălăieţele” din China.
La vedere, frumos aranjate, vă aşteaptă portocale, kiwi, pomelo, banane şi – ce nu-i poate lipsi niciodată românului de la masă - rodii. După poftă şi, evident, după buzunar!