Retur în forță! Arcada s-a calificat în FINAL FOUR la Cupa României

Jucătorii echipei Arcada Galați au abordat meciul retur din sferturile de finală ale Cupei României, cu Dinamo, de marți seară, de pe poziția victorioasă din prima manşă, cu 3-1. Pentru calificare, gălăţenii aveau la îndemână mai multe variante, inclusiv înfrângere cu 0-3 sau 1-3 cu succes în setul de aur, dar nu a fost cazul. Partida retur a curs cum nu se putea mai favorabil pentru Arcada, care s-a impus clar, cu 3-0. Primele două seturi au fost destul de echilibrate: 4-2, 8-4, 9-8, 15-15, 15-18, 19-19, 21-21 şi 22-25 în primul act; 4-2, 7-8, 14-16, 18-21 şi 20-25. Şi setul al treilea, o formalitate în condiţiile în care calificarea era hotărâtă, a "curs" în favoarea echipei gălăţene: 3-4, 6-9, 13-16, 14-20, 19-22, 21-23 și 21-25.

Arcada a început în formula: Despotovski, Kovacevici, Rangel, Spînu, Bala, Paşcan, Majstorovici (libero). Cum meciul a permis, stafful tehnic i-au folosit şi pe Lefterache (14 ani şi jumătate) - debut într-o astfel de confruntare, Cristudor, Suljagici şi Zahar.

Astfel, Arcada s-a calificat pentru turneul Final Four, care va avea loc anul următor, pe 5 mai - semifinalele şi 6 mai - finalele.

Până la finele anului, mai este de disputat un singur meci, returul cu cehii de la Volleyball Kladno, în Cupa CEV, pe 20 decembrie.

Partida de campionat cu CSS 2 Baia Mare, programată iniţial pentru acest weekend, a fost amânată pentru 6 ianuarie 2018.

(Gh. Arsenie)

Echipa masculină de volei Arcada Galaţi s-a impus, marţi, în faţa formaţiei Dinamo Bucureşti, în partida retur din sferturile de finală ale Cupei României, mai convingător decât o făcuse în prima manşă: scor 3-0 (25-22, 25-20, 25-21). În meciul tur, Arcada câştigase la Galaţi cu 3-1, astfel că a obţinut calificarea pentru turneul Final Four al acestei competiţii, care se va desfăşura pe 5 şi 6 mai, anul următor. Arcada este deţinătoarea  trofeului, câştigat sezonul trecut după o finală cu VM Zalău.