Arcada urcă pe locul al doilea, dar încă nu convinge

Echipa masculină Arcada a câştigat, scor 3-1, partida de pe teren propriu cu Dinamo şi a urcat pe locul al doilea, profitând de surprinzătoarea înfrângere a celor de la Tricolorul Ploieşti.

În meciul disputat sâmbătă în Sala "Dunărea", teoretic se anunţa un joc fără emoţii pentru echipa gălăţeană, pretendentă la titlul de campioană, în condiţiile unei adversare modeste, Dinamo, aflată pe locul opt. Însă, cu excepţia primului set, desfăşurarea jocului nu a fost deloc pe măsura previziunilor. Gălăţenii au câştigat până la urmă cu scor de trei puncte, 3-1 (14, - 21, 20, 22), dar cu o evoluţie deloc convingătoare.

După un prim set adjudecat lejer, cu un joc foarte bun, a urmat o evoluţie la polul opus în setul secund, pierdut: 3-2, 3-5, 4-8, 8-9, 13-13, 14-16, 19-23, 21-25.

Nici în al treilea act, Arcada nu a reuşit să facă un joc cu care să arate de ce este diferenţa din clasament dintre combatante, dar a reuşit să gestioneze bine ultima parte şi să se impună: 1-5, 6-6, 13-13, 15-15 şi 25-20.

Şi în setul patru au persistat oscilaţiile în jocul echipei gălăţene. S-a început bine (6-2), dar s-a ajuns la 8-8 şi apoi de cinci ori oaspeţii s-au aflat în avantaj. Totuşi, Arcada s-a desprins la 18-15 şi 20-17, dar tot nu a fost de ajuns pentru un final fără emoţii: Dinamo a egalat la 22. În cele din urmă, pe finalul setului, voleibaliştii de la Arcada s-au concentrat şi au făcut diferenţa, 25-22.

Echipa gălăţeană, antrenată de Nicu Harabagiu şi Marian Apostu, a început în formula: Despotovski, Suljagici, Paşcan, Bala, Gontariu, Spînu şi liberoul Feher. Au mai intrat lituanianul Miseikis şi Cristudor.

În această etapă, a 15-a, CSM Bucureşti, care în tur lua punct la Galaţi (3-2 pentru Arcada), a furnizat o nouă surpriză, victorie cu 3-1, pe teren propriu, cu Tricolorul Ploieşti. Astfel, Arcada a urcat pe locul al doilea, cu 37 de puncte, Tricolorul a coborât pe trei, cu 35 de puncte, iar Steaua a rămas lider, cu 41 de puncte.

În următoarea etapă, Arcada va juca miercuri, în deplasare, cu Explorări Baia Mare.

Victorie lejeră a fetelor

În liga secundă feminină, CSU Galaţi - lider în Seria Est - a avut o misiune uşoară în partida din deplasare cu Top Volei Constanţa, unde s-a impus la un scor care vorbeşte de la sine: 3-0 (25-5, 25-7, 25-7).

Citit 863 ori Ultima modificare Duminică, 21 Ianuarie 2018 16:58