Kamikaze și Triumf, pe podiumul Cupei Mas Oyama

Karateka gălățeni de la cluburile Kamikaze și Triumf Dojo au obținut rezultate excelente la Cupa Internațională "Mas Oyama" de karate kyokushin, care a avut loc la Sibiu. La competiție au participat 350 de sportivi, înregistrându-se și o premieră, prezența unei echipe din Japonia, alături de cele din Ungaria, Grecia, Germania, Haiti, Italia și România. În paralel, a avut loc și a treia ediție a "Kyokushin League Tournament".

Cei 18 sportivi de la Kamikaze Galaţi (antrenori Viorel Popovici și Dan Pelin) au obținut 39 de clasări pe podium (14 locuri 1, 13 locuri 2 și 12 locuri 3), din care 30 în Cupă și 9 în Ligă.

Cele mai bune rezultate au fost obţinute de Crina Gheorghiu (locul 1 kata și locul 2 kumite în Cupă, două locuri 1, kata și kumite, în Ligă) și Gilbert Caraman (două locuri 1, kata și kumite, în Cupă și locul 2 în Ligă). Celelalte rezultate din Cupă au fost obținute de următorii sportivi: Eduard Holban (locul 2 kata și locul 3 kumite), Iulian Buhăescu (locul 2 kumite, locul 2 kata), Ianis Răduț (două locuri 3, kata și kumite), Ștefan Holiartoc (locul 2 kata, locul 3 kumite), Ștefan Popovici (două locuri 2, kata și kumite), Rareș Bălănică (locul 1 kata, locul 3 kumite), Andrei Zota (locul 2 kumite, locul 3 kata), Florin Buhăescu (locul 1 kata, locul 2 kumite), Beatrice Mihaiu (locul 1 kata, locul 2 kumite), Gerardo Dinu (locul 1 kata, locul 3 kumite), Anca Răduț (locul 1 kata), Iosif Ungureanu (locul 1 kumite, locul 3 kata), Claudiu Trifu (locul 1 kata, locul 3 kumite), Mario Ursu (două locuri 2, kata și kumite).

În Liga profesionistă, Eduard Holban a obținut două locuri 1 (kata și kumite). Celelalte clasări ale gălățenilor au fost: Andrei Zota (locul 1 kumite, locul 3 kata), Gerardo Dinu (locul 2 kata, locul 3 kumite).

Crina Gheorghiu și-a confirmat încă o dată valoarea prin rezultatele foarte bune, care au venit după cele obținute la competițiile naționale și internaționale din luna septembrie, dar și la "europenele" KWF, de la Kaliningrad (Rusia), unde a câștigat primul loc în proba de kata, al treilea an consecutiv, stabilind un record pentru această competiție.

Clubul Triumf Dojo (antrenori Ana-Cristina Stase și Adrian Stase) a participat cu 17 sportivi, reușind să obțină 32 de clasări pe podium (13 locuri 1, 9 locuri 2 și 10 locuri 3), din care 27 în Cupă și 5 în Ligă. Crina Stase a urcat de patru ori pe prima treaptă a podiumului, în cele două probe - kata și kumite, atât în Cupă, cât și în Ligă.

Celelalte rezultate din Cupă au fost obținute de următorii sportivi: Ianis Ispirliu (locul 1 kumite, locul 3 kata), David Chitaru (locul 1 kata, locul 2 kumite), Eduard Mitrea (locul 1 kumite, locul 3 kata), Bogdan Călina (două locuri 2, kata și kumite), Florentina Vlad (locul 3 kumite), Maria Ciobanu (locul 3 kumite), Cătălin Ciobanu (două locuri 2, kata și kumite), Bianca Tănase (locul 1 kumite, locul 2 kata), Irina Stavăr (două locuri 3, kata și kumite), Rafaela Petrache (locul 1 kata, locul 3 kumite), Anton Petrache (locul 1 kumite), Rareș Dimofte (două locuri 2, kata și kumite), Andrei Munteanu (locul 1 kumite, locul 3 kata), Sara Balaban (locul 1 kata, locul 2 kumite). Miruna Coman și Andrei Vicleanu au obținut locul 4, la ambele probe. Acesta din urmă a avut tot locurile 4 și în Ligă, unde Bogdan Călina s-a clasat pe locul 3 (kata), iar Florentina Vlad a obținut locul 1 la kumite și locul 3 la kata.

Citit 2658 ori Ultima modificare Luni, 19 Noiembrie 2018 19:40