HANDBAL. N-a fost loc de o minune în faţa liderului

Echipa feminină CSM Galaţi a pierdut, scor 14-30, partida cu liderul Ligii Naţionale, SCM Râmnicu Vâlcea, din cadrul etapei a 19-a. N-a fost loc de un miracol în disputa dintre ultima clasată şi lider, diferenţa uriaşă din clasament fiind vizibilă din plin şi în raportul valoric din teren. Deşi Elena Şerban a avut o evoluţie peste medie în poarta echipei gălăţene, SCM Rm. Vâlcea s-a desprins repede: 0-3 în min. 5, 1-5 în minutul 10. De acolo s-a mers cu un plus trei pentru formaţia vâlceană, cu mici oscilaţii, până spre finalul primei reprize (6-9, min. 25). În minutul 28, la lunga listă cu jucătoare accidentate s-a adăugat şi Elena Livrinkj, astfel că CSM Galaţi a rămas fără interi. La pauză s-a intrat cu 7-12, iar în partea a doua antrenoarea Alexandrina Soare, oricum fără prea multe alte soluţii în lot, a ales să ofere aproape o repriză întreagă în teren junioarelor Raluca Tănasă, Alexia Trofin şi Anamaria Gogu, menajându-şi câteva dintre jucătoarele cu probleme medicale pentru alte partide, cu şanse teoretice mai mari de a acumula puncte în clasament. Va urma o pauză competiţională de o lună, binevenită în condiţiile numeroaselor probleme medicale din lotul gălăţean. CSM Galaţi va sta în runda a 20-a (23 martie), apoi va juca pe teren propriu cu Măgura Cisnădie, pe 7 aprilie.

Citit 1507 ori Ultima modificare Joi, 07 Martie 2019 14:22