Ziua de buletin a Oţelului - 25 de ani în Liga I

Ziua de buletin a Oţelului - 25 de ani în Liga I
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Agiu, Gelu Popescu, Carmen Stan şi Marius Stan sunt doar câţiva dintre jucătorii care alcătuiau lotul nou-promovatei de acum 25 de ani * Neagu, Ilie, Râpă şi Punosevac, care nu erau născuţi pe vremea aceea, au metamorfozat noţiunea de debut în Liga I, câştigând campionatul şi Supercupa în 2011 *

Cine era Oţelul 1986-’87?
Lotul de jucători: Tudorel Călugăru (n. 1960), Ionel Dinu (1960), Gheorghe Popa (1962) – portari, Mario Agiu (1956), Viorel Anghelinei (1956), Mihai Bejenaru (1954), Marian Dumitru (1959), Gelu Popescu (1958), Carmen Stan (1956) – fundaşi, Nicolae Burcea (1955), Marius Stan (1957), Mihăiţă Hanghiuc (1962), Eugen-Doru Mihuţ (1957), Romeo Posmac (1967), Ion Rotaru (1958) – mijlocaşi, Puiu Antohi (1958), Veniamin Ciurea Savin (1961), Eugen Ralea (1961), Aurelian Virgil Stamate (1960), Cornel Timofi (1957) şi Claudiu Vaişcovici (1962) – atacanţi.

Antrenor principal: Costică Rădulescu. Antrenor secund: Ioan Sdrobiş. Preşedintele secţiei: Ion Veştemeanu. Vicepreşedinţi: C. Gazea, C. Dorin.

„Cei de la Victoria comandaseră controale”

Anul înfiinţării clubului care domină fotbalul românesc este 1964, deşi conform altor izvoare echipa de la malul Dunării ar fi apărut mult mai devreme, în 1937. Un singur lucru este cert: ieri, pe 17 august 1986, Oţelul Galaţi a împlinit 25 de ani de la primul meci disputat în Divizia A, aşa cum se numea atunci campionatul autohton de elită.

Culmea, primul adversar trimis în calea formaţiei necunoscute de la poarta Moldovei (n.a. – Siderurgistul, Dunărea CSU şi FCM Galaţi chiar aveau box-office în comparaţie cu trupa Combinatului, aşa cum era cunoscută echipa cu nume de aliaj) avea să fie Victoria Bucureşti, protejata Securităţii din epoca ceauşistă.

„Cei de la Victoria comandaseră controale la clubul nostru înainte de meci, veniseră cu presiune mare”, îşi aduce aminte Viorel Anghelinei, căpitanul de atunci al „oţelarilor”.

„Intraţi în competiţie cu Steaua şi Dinamo”

Fostul fundaş spune însă că n-a avut emoţii la start: „Norocul nostru a fost că era domnul Trotuş şeful nostru (n.r. – Costache Trotuş, fost ministru al industriei metalurgice şi directorul general al Combinatului) şi ne-a zis să stăm liniştiţi că n-au ce să ne facă. Cu toate presiunile, am jucat cu determinare şi am bătut cu 2-0”.

Eugen Ralea, atacant de bază al Oţelului anilor ’80, este la fel de impresionat de jocul de debut în primul eşalon: „A fost o atmosferă frumoasă, era primul nostru meci în competiţia dominată atunci de Steaua şi Dinamo”.

Unul dintre marcatorii acelei zile în care formaţia dunăreană a obţinut buletinul de grupare profesionistă - Puiu Antohi, avea deja şapte ani de Divizie A când a ajuns la Oţelul. „Dădusem deja multe goluri, jucasem la Bacău, deci nu prea mai ţin minte golul cu Victoria. Ştiu însă că arena era plină”, povesteşte fostul vârf de atac.

CITEŞTE ŞI   SUPERCAMPIONII!

Cei 25 de ani, „stropiţi” cu două cupe

În „Cuvântul înainte” al programului de meci oferit la debut pe stadion, autorul Eugen Solomon titra: „Stimaţi spectatori şi suporteri, a început sezonul fotbalistic. Noua ediţie a Diviziei Naţionale A de fotbal îşi începe, de astăzi, drumul lung şi greu care se vrea un drum plin de roade, de împliniri, de ridicarea ştachetei exigentei şi calităţii. Bucuriile, dar şi emoţiile noastre, sunt mari întrucât, iată, şi echipa noastră îndrăgită Oţelul evoluează de acum în acest eşalon de elită al fotbalului”.

De la acele rânduri au trecut 25 de ani, la împlinirea sfertului de veac de la primii paşi făcuţi de roş-alb-albaştri în Liga I Oţelul câştigând campionatul şi Supercupa României. Silviu Ilie, Ionuţ Neagu, Cornel Râpă şi Bratislav Punosevac, câţiva dintre puştii teribili ai noii campioane, nici nu erau născuţi în acel emoţionant 17 august ’86.

Explicaţie foto: Lotul nou-promovatei în Divizia A, fotografiat înaintea meciului cu Victoria Bucureşti

Foto: Ilie Stan

Citit 3385 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.