O luptătoare gălăţeancă la Jocurile Europene. Competiţia de la Minsk, la TVR. PROGRAM

O luptătoare gălăţeancă la Jocurile Europene. Competiţia de la Minsk, la TVR. PROGRAM

Catălina Axinte (albastru), gălăţeanca de la Jocurile Europene. România va fi reprezentantă de 123 de sportivi
Evaluaţi acest articol
(5 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

Ediţia a doua a Jocurilor Europene a început ieri la Minsk (Belarus) şi reuneşte, până pe 30 iunie, 4.022 sportivi din 50 de ţări, dintre care 123 din România. Cătălina Axente (lupte libere) de la CSM Dunărea Galaţi va pleca spre Minsk duminică, cu a doua parte a delegaţiei.

Reprezentanţii României vor concura la toate cele 15 sporturi şi discipline sportive din program: atletism, baschet 3x3, badminton, box, ciclism, fotbal pe plajă, gimnastică - artistică, aerobică şi ritmică, judo, kaiac-canoe, lupte libere (inclusiv feminin) şi greco-romane, sambo, tenis de masă, tir sportiv şi tir cu arcul.

Singurul reprezentant al sportului gălăţean este Cătălina Axente, sportivă care va concura la lupte libere. Multiplă campioană naţională, campioană mondială la lupte pe plajă, Cătălina Axente este legitimată la CSM Dunărea, unde îl are antrenor pe Dumitru Buleandră. Întrecerile de la lupte feminin vor începe abia miercuri.

Autor, Viorel Baciu

Rezultatele obţinute la atletism, badminton, ciclism, judo, karate, tenis de masă, tir cu acul şi tir sportiv contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice - Tokyo 2020.

Laura Coman, campioană europeană la tir sportiv, a fost desemnată de Comitetul Executiv al COSR portdrapelul României la festivitatea de deschidere a Jocurilor Europene de la Minsk, care urma să aibă loc aseară târziu.

Sportivii din delegaţia României

La Jocurile Europene de la Minsk, vor concura următorii sportivi români:

Atletism (21 sportivi): Marina Andreea Baboi, Cristina Daniela Bălan, Elena Mirela Lavric, Sanda Belgyan, Adrian Boldeanu, Mihai Donisan, Cosmin Ilie Dumitrache, Ioana Teodora Gheorghe, Florentina Costina Iuşco, Dan Claudiu Lăzărică, Roxana Maria Ene, David Iustin Năstase, Florina Andreea Necşoiu, Anamaria Nesteriuc, Ionuţ Andrei Neagoe, Florina Pierdevară, Mihai Cristian Pîslaru, Ioana Valentina Plăvan, Cristian Radu, Ioan Andrei Melnicescu, Nicolae Marian Coman; antrenori: Nicolae Alexe, Ioan Mircea Grabovschi, Doiniţa Luminiţa Nesteriuc, Doina Voinea; masor: Sebastian Bularda, oficial de echipă: Paul Augustin Iancu;

Badminton (1 sportiv): Collins Valentine Filimon; antrenor: Florentina Cristina Constantinescu;

Baschet 3x3 (8 sportivi): Ruxandra Diana Chiş, Alexandra Uiuiu, Andreea Lazar, Elisabeth Pavel (la feminin), Radu Paliciuc, Ionel Victor Petrache, Bogdan Cezar Sandu, Barîs Aktaş (la masculin); antrenor - Carmin Artemie Popa, fizioterapeut - Robert Mihai Bunea, oficial de echipă - Mihai Cristian Văcărescu;

Box (10 sportivi): Maria Claudia Nechita, Lenuţa Lăcrămioara Perijoc, Paul Andrei Arădoaie, Alberto Cristian Florin Biro, Vasile Gheorghe Suciu, Marian Piţa, Marian Gabriel Şchiopu, Mihai Nistor, Robert Eusebiu Jitaru, Cosmin Petre Gîrleanu; antrenori - Valentin Vrânceanu, Dumitru Dorobanţu, Virgil Făşie, Adrian Lăcătuş; medic - Cristian Georgică Celea;

Ciclism (4 sportivi): Marius Cristian Petrache, Valentin Pleşea, Serghei Ţvetcov, Eduard Michael Grosu; antrenor - Georgios Georgiadis;

Fotbal pe plajă (11 sportivi): Gheorghe Andrescu, Alin Gheorghe Bugălă, Liviu Valentin Croitoru, Claudiu Constantin Della, Valentin Dumitrică, Ionuţ Florea, Marian Măciucă, Andrei Paul Neag, Iulian Augustin Răvoiu, Cristian Emil Vîrtan, Daniel Zaharia; antrenor - Mihnea Marsilian Totan, masori - Nicolae Koposcsuk, Cornel Mateiaşi; oficial de echipă - Ciprian Constantin Paraschiv;

Gimnastică artistică (1 sportivă): Denisa Maria Golgotă; antrenor - Valerian Nicolae Forminte;

Gimnastică aerobică (5 sportivi): Andreea Bogati, Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocşer, Dorin Marian Broţei, Mihai Alin Popa; antrenori - Maria Fumea, Constantina Mădălina Cioveie; asistent medical - Petra Teleman;

Gimnastică ritmică (1 sportivă): Andreea Cristina Verdeş; antrenor - Cătălina Tatiana Radu;

Judo (13 sportivi): Andreea Ştefania Chiţu, Elena Monica Ungureanu, Ştefania Adelina Dobre, Alexandra Maria Pop, Corina Oana Ştefan, Loredana Ohâi, Alexandra Cristina Mazilu, Alexandru Constantin Raicu, Ioan Vlad Vişan, Vlăduţ George Simionescu, Mircea Alexandru Croitoru, Marcel Cercea, Luca Mihai Kunszabo; antrenori - Florin Bercean, Simona Marcela Richter, Kohei Oishi; medic - Gabriela Mirela Pop; masor - Ştefan Sumandea;

Kaiac-canoe (13 sportivi): Livia Adina Căle, Aurelian Mădălin Ciocan, Roxana Petronela Ciur, Elena Meroniac, Laura Georgiana Pleşca, Iuliana Andreea Ţăran, Tania Valeria Virijac, Leonid Valentin Carp, Cătălin Chirilă, Victor Mihalachi, Constantin Mironescu, George Săndulescu, Florin Ionuţ Vlase; antrenori - Florin Popescu, Petru Claudiu Ciur, Ionel Raţă; medic - Ioan Stoian; asistent maseur - Florin Crauciuc;

Karate (1 sportiv): Bogdan Marian Florin Gogoloşi; antrenor - Paul Florian Popa;

Lupte (12 sportivi): Lupte feminin - Alexandra Nicoleta Anghel, Cătălina Axente, Kriszta Tunde Incze, Maria Alexandra Cioclea, Suzana Georgiana Şeicariu; lupte greco-romane - Alin Alexuc-Ciurariu, Răzvan Arnăut, George Vlad Mariea; lupte libere - Rareş Daniel Chintoan, Andrei Dukov, Mihai Nicolae Palaghia, Maxim Vasilioglo; antrenori - Nikolay Ilich Stoyanov, Anton Arghira, Petrică Cărare, Anatolie Ilarionovitch Guidea; medic - Adriana Camelia Limona; masor - Marcela Scorţeanu; oficial de echipă - Alin Grigore;

Sambo (arte marţiale, 9 sportivi): Daniela Mihaela Chiss, Diana Alexandra Kovacs, Daniela Poroineanu, Codrina Mihaela Ionescu, Anda Mihaela Vâlvoi, Lorena Alexandra Podelenczki, Alina Petronela Păunescu, Gabriel Ştefăniţă Rîmă, Laszlo Zsolt Szoke; antrenori - Viorel Gâscă, Robert Alexandru Andreescu; maseur - Marian Dan Ciupitu;

Tenis de masă (6 sportivi): Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Cynthia Szocs, Ovidiu George Ionescu, Cristian Pletea, Hunor Janos Szocs; antrenori - Viorel Filimon, Andrei Filimon; oficial de echipă - Mihaela Adriana Zamfir;

Tir cu arcul (1 sportivă): Beatrice Mikloş; antrenor, Viorel Hăbian;

Tir sportiv (6 sportivi): Roxana Delia Bonte, Laura Georgeta Coman, Adela Dohotaru, Roxana Sofia Mikloş, Roxana Georgiana Sidi, Alin George Moldoveanu; antrenori - Olimpiu Florin Marin, Daniela Cohanciuc, Marin Cărbunaru, Florin Baban.

Competiţia de la Minsk, la TVR

Televiziunea Română a programat peste 100 de ore de transmisiuni de la Jocurile Europene, majoritatea în direct, la TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR HD şi TVR Moldova.
 
Programul de sâmbătă al transmisiunilor TVR:

10:00-11:45 - Tenis de masă masculin/feminin simplu (TVR 1)
10:30-14:00 - Judo calificări masculin cat. 60 kg, 63 kg, feminin cat. 48 kg, 52 kg, 57 kg (TVR HD)
14:45-16:00 - Tir Puşcă aer comprimat 10 m mixt, Finala (TVR 3)
14:00-19:00 - Gimnastica Ritmică/Acrobatică, Finala (TVR 2)
16:00-17:00 - Baschet 3x3, masculin Polonia - Serbia şi România - Andorra (TVR HD)
17:00-19:10 - Judo, Finale (TVR HD)
18:00-19:00 - Baschet 3x3, masculin Serbia - România (TVR HD)
19:05-21:00 - Tenis masă, masculin simplu (TVR HD)

Programul transmisiilor de duminică:

10:00-11:30 - Tenis masă mixt calificări (TVR HD)
10:30-14:00 - Judo, Calificări masculin cat. 73, 81, feminin cat. 63, 70 (TVR HD)
11:30-14:30 - Baschet 3x3 masculin, feminin Calificări (TVR HD)
14:00-19:15 - Gimnastică Ritm/acrobatică Finale (TVR 2)
17:00-18:55 - Judo, Finale (TVR 1+TVR HD)
19:15-21:00 - Tenis masă masculin/feminin, Tur 2 (TVR HD)

Citit 1349 ori Ultima modificare Luni, 24 Iunie 2019 00:10

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro