Victorie așteptată de 714 zile! Patricia Țig a reușit revenirea în circuitul WTA

(8 voturi)

Gălățeanca Patricia Ţig a învins-o, marţi, pe unguroaica Anna Bondar (193 WTA) cu scorul de 6-2, 6-1, în prima rundă a turneului de tenis BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari şi găzduit de Arenele BNR din Capitală.

Jucătoarea formată în Galați de antrenorul Marian Dimulescu și mutată în Brașov de mai bine de trei ani a avut nevoie de doar 1 oră şi 6 minute pentru a o învinge pe Bondar şi a accede în optimile de finală.

Pentru Patricia Ţig a fost prima victorie pe tabloul principal al unui turneu WTA după 714 zile, precedentul succes similar fiind cel din primul tur al turneului de categorie Internațional de la Washington, în 1 august 2017. Din septembrie 2017 a avut o lungă pauză din cauza accidentărilor, care s-a prelungit apoi după ce a devenit mama micuței Sofia, născută anul trecut, la 30 noiembrie.

Ţig, care şi-a asigurat 3.310 dolari şi 48 de puncte WTA, va avea un meci foarte greu în optimile de finală, urmând să o întâlnească joi pe letona Anastasija Sevastova (locul 11 WTA), câștigătoarea turneului de anul trecut.

Cea mai bună clasare din carieră a Patriciei Țig a fost locul 83 WTA.

Citit 2110 ori Ultima modificare Miercuri, 17 Iulie 2019 11:12