ARTE MARȚIALE. Cupa ”Born to fight”, la Galați

Aproape 200 de sportivi, cu vârste între 5 și 18 ani, au participat la turneul de arte marțiale - ”Born to fight” - ediția a doua, care s-a desfășurat la Galați, în organizarea Clubului Mixted Martial Art și a Federației Române de Budokai (președinte Anatoly Danilov). Galațiul a fost reprezentat de nouă sportivi, care au obținut clasări pe podium, în probele de concurs K1 budokai, Light Budokai, Full Budokai și Ne waza. Sportivii gălățeni remarcați, la diferite categorii, au fost: Gabriel Bălan, Ianis Culiță și Andrei Tacea - câte un loc 1 și un loc 2; Cosmin Nenciu - locul 1; Aurelian Zotalis, Costel Dinu, Iustin Onofrei, Costel Hanță și Traian Neculai - locul 2.

În cadrul aceluiași eveniment a avut loc și o gală în care s-au disputat zece meciuri de profesioniști, fiind puse ”la bătaie” trei centuri BTF, la categoriile 60 kg, 75 kg și 80 kg. La categoria 60 kg centura a ajuns la Vaslui, cea de la 80 kg a fost cucerită de tecuceanul Daniel Scripcaru, iar cea de la 75 kg a fost adjudecată de gălățeanul Daniel Alin Cocerhan (Club Mixted Martial Arts, antrenor Anatoly Danilov).

Citit 2306 ori Ultima modificare Joi, 24 Octombrie 2019 16:52