Tsitsipas,  noul ”zeu” al campionilor

Tsitsipas, noul ”zeu” al campionilor

(1 Vot)
Fii primul care postează comentarii!

Grecul Stefanos Tsitsipas, locul 6 ATP, a obţinut duminică cel mai important succes din cariera sa, impunându-se în Turneul Campionilor, competiţia care marcheză sfârşitul sezonului în circuitului ATP, la capătul unei finale de vis pe care a câştigat-o în trei seturi, 6-7 (6), 6-2, 7-6 (4), în faţa austriacului Dominic Thiem, locul 4 ATP.
Tsitsipas s-a impus anul trecut în ATP Next Gen, turneul "mic" al campionilor, rezervat celor mai bune "speranţe" ale circuitului ATP, astfel că acesta a devenit cel mai tânăr câştigător al Turneului Campionilor din ultimii 18 ani, fiind totodată primul jucător elen ce și-a adjudecat trofeul.
"Sunt extrem de bucuros pentru această performanţă şi pentru această luptă excepţională, în care am dat totul pe teren. Această finală a fost cu adevărat magnifică şi cred că astfel de meciuri fac ca sportul nostru să fie atât de mare. Din aşa ceva este făcut tenisul", a declarat Tsitsipas (21 ani) după victorie.
Până să ajungă în finală, Tsitsipas l-a învins pe Roger Federer (semifinală), iar în grupe a avut victorii la Rafael Nadal (liderul mondial), Alexander Zverev și Dimitri Medvedev.

Citit 326 ori Ultima modificare Luni, 18 Noiembrie 2019 16:58

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro