Handbalistele de la CSM Galați au încheiat turul pe primul loc

(9 voturi)

Prima parte a campionatului feminin al Diviziei A de handbal a programat în weekend meciurile ultimei etape, în care gălățencele de la CS Municipal au disputat meciul derbi cu CSU Neptun Constanța.

Fetele de la CSM Galați au reușit să încheie prima parte a campionatului de pe prima poziție, după ce au reușit să treacă, în ultima rundă, de ocupanta locului al treilea, CSU Neptun. După o evoluție constant bună, echipa noastră a încheiat cu un succes foarte clar: 33-23 (15-12).

”Era un meci foarte important pe care trebuia să-l câștigăm. Fetele au respectat întru totul indicațiile tehnico-tactice, au fost concentrate tot timpul și, astfel, jocul a devenit mai la îndemână. Avem un moral bun la finele turului, zece victorii din 11 meciuri, pe care vrem să-l menținem până la finele sezonului”, ne-a spus antrenorul Valeriu Costea.

Jocul de sâmbătă a păstrat un oarecare echilibru doar în primele minute, 4-4 (min. 9), apoi fetele noastre au preluat frâiele jocului pe care nu le-au mai cedat până la fluierul final al arbitrilor Adrian Manafu (București) – Daniel Pavel (Buzău). La pauză a fost un avantaj de trei goluri, însă pe parcursul reprizei secunde a crescut progresiv diferența de pe tabelă.

Jucătoarele ce au evoluat și marcatoarele celor 33 de goluri: Roxana Ivanov, Ana Maria Micu, Bianca Aron – Cristina Andrița (6 goluri), Mădălina Conache (4), Nicolina Knezevici, Ana Maria Lopătaru (6), Cristina Marcu, Andreea Prescură (10), Iulia Eiler (4), Mălina Bichir (1), Andreea Merlă, Mădălina Mureș (1), Iasmina Ichim (1).

Returul campionatului va debuta peste două săptămâni, când CSM Galați va juca acasă cu Activ Prahova Ploiești, 19 sau 20 februarie. În această perioadă este programat și un meci de "Cupa României", în deplasare, la "U" Cluj Napoca (12 februarie).

Universitatea, debut în turneul de promovare

La rândul ei, tânăra echipă masculină a Galațiului – CS Universitatea a susținut primul meci după încheierea sezonului regulat. Elevii lui Florin Andronic au primit replica unei echipe cu jucători cu experiență, bine cotată în eșalonul secund, CSM Odorheiu Secuiesc, grupare ce a promovat în sezonul trecut în prima ligă, dar din motive financiare nu s-a putut alinia în competiția celor mai bune echipe din țară. Băieții noștri au abordat curajos partida, au avut avantaj pe tabela de scor, chiar dacă nesemnificativ, 7-6 (min. 16), apoi 20-20 (min. 40), dar finalmente au cedat pasul, rezultatul final fiind favorabil echipei oaspete, 36-27 (16-13).

”Important pentru noi este ca acești jucători foarte tineri să joace meciuri și să capete experiența necesară abordării partidelor cu încărcătură. Acesta este obiectivul nostru”, ne-a spus antrenorul Florin Andronic.

Lotul și marcatorii gălățeni: Bogdan Fuică (două goluri reușite din poartă în poartă), Al. Dinu, Fl. Dinu – Soare (4 goluri), Prună, Butea (1), Lefter, Bădărău (2), Frangulea (1), Andrei (3), Ionescu (5), Mârșiu (2), Chertif, Costea (7), C. Zaharia şi Ioniță.

Următorul meci va avea loc tot pe teren propriu, cu CSM Făgăraș, pe 12 februarie.

Citit 2235 ori Ultima modificare Marți, 08 Februarie 2022 18:34