Trei puncte, dar destul de greu adjudecate!

Pornită cu prima șansă în obținerea victoriei în meciul cu Bosnia-Herțegovina, din preliminariile Campionatului European, de miercuri, puțin a lipsit ca România să înregistreze o mică surpriză. Scorul la fluierul final al arbitrului Peter Szabo (Ungaria), secondat de Ilja Minins (Letonia), a fost de 3-1 (25-20, 19-25, 25-16, 25-20). Dar oaspeții au fost la mică distanță de 3-2, ceea ce ar fi însemnat pierderea unui foarte important punct pentru ”tricolori”. Poate acel punct obținut cu mult trudă în Elveția (scor 3-2 pentru gazde).

Altfel, evoluția generală a scorului a fost interesantă, în special pentru spectatorii neutri. În primul set, egalitatea s-a menținut până la 14, apoi oaspeții nu s-au mai văzut. Cu totul altfel au stat lucrurile în actul al doilea, în care echilibrul a fost doar la început, apoi bosniacii au sprintat până la 25. Dominat clar a fost setul al treilea, 7-1, 10-4, 14-10, 20-12 și 25-16. Cel de-al patrulea set, care, din fericire, a fost și ultimul, a durat aproape 30 de minute, tricolorii având serioase emoții de a fi egalați. 2-6, 7-8, 8-12, 11-12 și 17-17, în condițiile în care aportul publicului s-a făcut simțit din plin. Finalul a fost fericit, 25-20 și trei puncte prețioase în clasament.

”Sextetul” de start: Mihalcea, Bălean, Aciobăniței, Cristi Bartha, Bala, Călin – Kantor (libero). Încă cinci jucători au mai intrat pe parcurs: Peța, Dumitru, Rață, Butnaru și Bela Bartha.

Meciul retur al celor două selecționate, care trebuia să se dispute peste trei zile, sâmbătă, 13 august, în Bosnia, conform înțelegerii, s-a disputat joi seară, tot la Galați.

Citit 836 ori Ultima modificare Vineri, 12 August 2022 06:21