SPECIAL DE MONDIAL. Argentina a evitat Franța în optimi

Cu toate că a început Cupa Mondială mai rău decât s-ar fi putut aștepta, Argentina a reușit să se califice în optimi de pe primul loc în Grupa C, după ce le-a învins pe cele mai dificile adversare, Mexic și Polonia. Meciul cu polonezii a fost dominat total de Argentina și s-a încheiat cu 2-0, scor identic ca la precedentul succes din grupă. Golurile au fost reușite de MacAlister și Alvarez, ambele în repriza secundă, după ce în prima parte Messi a ratat un penalti. Calculele de calificare pentru a doua echipă s-au dus pentru minute bune până la departajarea din clasamentul fair-play (cartonașe galbene) între Polonia și Mexic, dar de fiecare dată în favoarea europenilor. Până la urmă, apele au fost complet limpezite în minutele de prelungire ale meciului Mexic - Arabia Saudită, când saudiții au marcat pentru 1-2.

Clasament final: 1. Argentina 6 puncte (5-2), 2. Polonia 4 p (2-2), 3. Mexic 4 p (2-3), 4. Arabia Saudită 3 p (3-5).

În optimi se vor juca meciurile Argentina - Australia și Franța - Polonia. Dacă s-ar fi calificat de pe locul al doilea, Argentina ar fi avut de jucat împotriva Franței, așa cum s-a întâmplat și în urmă cu patru ani.

Citit 717 ori Ultima modificare Miercuri, 30 Noiembrie 2022 23:13