Oţelul a trecut la „chimie”

* Campionii României au învins la două goluri diferenţă formaţia cu nume de superechipă de handbal, primele reuşite ale gălăţenilor fiind marcate de sârbul Punosevac * Oaspeţii au sperat preţ de nouă minute după penaltiul transformat de Marinescu

OŢELUL GALAŢI - OLTCHIM RM. VÂLCEA 3-1 (2-1)

Meci disputat ieri-seară, în 16-imile de finală ale „Cupei României”;

Stadionul „Oţelul” - 5.000 de spectatori;

Au marcat: Punosevac 4’, 38’, Iorga 90’ / O. Marinescu 29’;

Cartonaş galben: Sîrghi 28’,

Echipele utilizate:

OŢELUL: Brăneţ - Skubici (61’ Sălăgeanu), Sîrghi, Benga, Ljubinkovici - Neagu, Viglianti - Iorga, Chavez, Frunză (66’ Antal) - Punosevac (86’ Butoiu). Antrenor: Dorinel Munteanu.

OLTCHIM: Vlădoi - Moldoveanu, O. Marinescu, Onofrei, Nania - Dănuleţ, Preda (27’ Muşuroia), Tomescu, Ceapă (81’ Culcescu) - Răcăreanu, Vizitiu (70’ Popa). Antrenor: Ion Lazăr.

Au arbitrat: Dragoş Teodor - Aurel Oniţa şi Sebastian Stoianov (toţi din Constanţa). Rezervă: Adrian Stănescu (Popeşti Leordeni).

Doar a mirosit a Ceapă

Ceapă la Skubici, Dănuleţ pe Ljubinkovici şi apoi ce-o ieşi. Cam aşa au ieşit ieri-seară la atac de campioni silitorii de la Oltchim Rm. Vâlcea, prezenţi pentru prima dată în faţa a 5.000 de spectatori.

Măcar nu s-au retras cu autobuzele în poartă, au preferat tamponarea frontală decât bomba atomică, iar în minutul 4 tânărul care n-a mai prins din prima rundă a sezonului „unsprezecele” lui Dorinel Munteanu - Punosevac, şi-a etalat execuţia de vârf care trebuie să vrăjească tribunele: 1-0 şi balul începea destul de devreme.

Nu s-a făcut însă 2-0, aşa cum şi chibiţii rămaşi în localurile de lângă stadion ar fi pronosticat, ci 1-1. Adică s-a ajuns la spital, Sîrghi faultând în careu. Penaltiul l-a făcut erou, preţ de nouă minute, pe Octavian Marinescu, căpitanul vâlcean.

Al doilea gol - de portar amator

Acelaşi Punosevac, după o porţie de uluială - cine s-ar fi aşteptat ca Oltchim din fotbal să găsească uliţa spre buturile dunărene? - a furnizat oxigen vrac.

Un corner banal l-a găsit pe sârb în şase metri, iar lovitura sa de cap, perfect parabilă de portari profesionişti (Vlădoi, de aproape 42 de ani, are şi serviciu în afara hobbyului cu mingea rotundă), a mers tremurând în aţe. „Haideţi, pe ei!”, le-a strigat Dorinel Munteanu de pe margine rezervelor care îi lăsaseră în tribună pe mai experimentaţii Costin, Giurgiu, Paraschiv şi Pena. Iar fazele au curs pe bandă rulantă numai într-un singur sens: centrări, şuturi, bare şi chiar un gol anulat pe motiv de ofsaid, al peruanului Chavez.

Debutul lui Butoi

Publicul a aşteptat un scor fluviu, doar se afla pe arena care-i cântă mereu ode Dunării, dar Frunză, Punosevac, Viglianti, Antal şi Chavez (o surpriză şi parcă o soluţie viabilă pentru echipa de seniori a Neamţului), irosind şanse copilăreşti în faţa lui Vlădoi.

Finalul, în afara golului al treilea, căruia spectatorii i-au făcut galerie (s-a ratat şi cu poarta goală!), a prezentat interes şi prin prisma debutului tânărului atacant Cosmin Butoi, de 18 ani şi jumătate. Apropo de gol. Iorga, găsit liber în şapte paşi de la poartă, l-a executat cu sânge rece pe goalkeeperul „chimist” în minutul 90, pentru un succes ceva mai comercial.

Citit 1506 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00