Șanse intacte de calificare: România - Israel 1-1

(14 voturi)

România a reușit să-și mențină avansul fragil de un punct peste Israel, în lupta celor două selecționate pentru clasarea pe locul secund al Grupei I - poziție de calificare la Euro 2024. România - Israel a fost 1-1, sâmbătă seară, pe Arena Națională, cu tribunele pline. Prima repriză a fost una echilibrată, Alibec reușind să marcheze pentru 1-0 în minutul 27. Atacantul român a punctat din 6 metri, după șutul respins de Glazer. În partea secundă a fost o dominare majoră a Israelului, care a și marcat pentru 1-1, încă din minutul 53, prin Gloukh. Chiar dacă au egalat, tot israelienii au fost cei care au avut inițiativa, iar naționala României a scăpat de multe ori basma curată de pe urma ocaziilor avute de adversari. Deși a fost un joc mai degrabă nereușit, rezultatul păstrează șansele intacte ale tricolorilor pentru calificarea la Euro 2024. Selecționerul Edi Iordănescu a trimis în teren următoarea formulă: Moldovan - Sorescu, Manea, Burcă, Drăgușin, Bancu - M. Marin, R. Marin, Stanciu - Coman, Alibec. Au mai intrat: Moruțan, Mihăilă, Olaru, Pușcaș, Cicâldău. Următorul meci al României are loc marți seară, tot la București, cu Kosovo.

Citit 1617 ori Ultima modificare Duminică, 10 Septembrie 2023 20:47