România, învinsă clar de Franţa, la Europenele de volei masculin

Echipa națională de volei masculin a României a fost învinsă, luni seara, la Varna, în sferturile de finală ale Campionatului European, de selecţionata Franței, cu scorul de 3-0 (25-22, 25-14, 27-25). Franţa s-a impus după o oră şi 24 de minute de joc, luându-şi astfel revanşa după înfrângerea din faza grupelor, când România a câştigat cu 3-1.

După meciul foarte bun făcut în fața Croației în optimi, echipa României a fost învinsă clar de campioana olimpică, la capătul unui joc în care le-a pus probleme serioase francezilor doar în setul al treilea, în care a dominat şi a avut patru mingi de set.

Reprezentativa România s-a calificat în sferturile de finală ale Europenelor de volei masculin după 40 de ani de absenţă de la nivel înalt.

Antrenorul echipei naţionale a României este Sergiu Stancu, tehnicianul formaţiei CSM Arcada Galaţi, multiplă campioană naţională sub comanda sa, iar căpitanul echipei (Marian Bala) și alti doi jucători ai reprezentativei (Andrei Butnaru şi Alexandru Raţă) provin de la gruparea gălăţeană.

Citit 750 ori Ultima modificare Marți, 12 Septembrie 2023 01:13