Dezamăgire pe Litoral, în Liga Naţională de handbal feminin!

* Tomis Constanţa – Oţelul Galaţi 29-20 (14-9), în cadrul etapei a 8-a *

Cea mai categorică înfrângere a handbalistelor de la Oţelul din acest sezon s-a consemnat ieri, la Constanţa, în confruntarea cu Tomis.

Cu două eşecuri la limită în primele şapte etape (la CSM Bucureşti şi HCM Roman) şi cu un moral puternic în faţa adversarelor (pe care le-au învins în toate partidele amicale din pauza competiţională) jucătoarele pregătite de Liviu Paraschiv porneau drept mari favorite în confruntarea de pe Litoral.

Planul de acasă, însă, nu s-a potrivit cu cel de la… Marea Neagră! Încă din debutul jocului Tomis s-a instalat la conducere pe tabela de scor, păstrând în permanenţă o diferenţă considerabilă faţă de echipa noastră: 6-3 (min. 13), 11-6 (20) şi 14-9 la pauză.

Alina Branişte, Daciana Curtean şi compania nu au reuşit nici în partea a doua a jocului să găsească soluţii în faza ofensivă, gazdele mărind diferenţa chiar şi la 12 goluri. Ultimele două minute ale jocului au adus încă trei goluri în contul Oţelului, prea puţin însă pentru a pleca onorabil de la Constanta: 29-20, rezultat final.

Antrenorul Liviu Paraschiv a trimis în teren următoarele jucătoare: Mihaela Blaga, Ramona Bocăneală Ciontu – Alina Branişte Horjea 5, Maricica Trandafir, Cătălina Cioaric, Diana Druţu şi Delia Mărginean – câte 2 goluri, Nicoleta Tudor, Daciana Curtean, Georgeta Grigore, Paula Pavăl, Nicoleta Iacob, Carmen Gheorghe şi Manuela Rădulescu Manda – toate câte un gol.

De la formaţia gazdă s-a remarcat una dintre fostele jucătoare ale Oţelului – Andreea Tâlvâc, cu 11 reuşite.

Nici la aruncările de la 7m Oţelul nu a performat, transformând în gol o singură aruncare din şase. Minute de eliminare -6.

După acest meci Oţelul a ajuns pe poziţia a VI-a - cu 8 puncte. Etapa viitoare (ultima din acest an, competiţia luând o pauză până în luna ianuarie) este programată la sfârşitul acestei săptămâni, Oţelul urmând să primească vizita celor de la Ştiinţa HCM Baia Mare.

* Celelalte rezultate ale etapei a VIII-a: Universitatea Reşiţa – „U” Jolidon Cluj 25-34, Oltchim Rm. Vâlcea – Dunărea Brăila 38-21, Rulmentul Braşov – CSM Bucureşti 34-39, SCM Universitatea Craiova – HC Zalău 24-22 şi HCM Baia Mare – HCM Roman 27-24. Meciul dintre CSM Cetate Deva şi HCM Buzău s-a disputat ieri seară.

Citit 746 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00