A patra victorie pentru Oţelul: 24-29 (14-13) la CSM Bacău

* Jucătoarele Alexandrinei Soare au opt puncte în clasamentul Ligii Naţionale, după primele patru etape * Miercuri, de la ora 17.30, în Sala „Siderurgistul” are loc derbiul cu HC Zalău – o altă grupare cu maximum de puncte *

Două reprize diametral opuse pentru gălăţence în confruntarea cu nou-promovata CSM Bacău. Astfel poate fi catalogat jocul practicat de handbalistele de la Oţelul, în etapa a IV-a a Ligii Naţionale. Primul gol al confruntării din oraşul lui Bacovia a fost marcat de Nicoleta Tudor, însă de aici gazdele au preluat iniţiativa, conducând în minutul 14 chiar şi cu scorul de 9-4. Până la pauză situaţia s-a mai stabilizat, diferenţa fiind de un sigur gol: 14-13.

Readuse la pauză cu picioarele pe pământ de către antrenoarea Alexandrina Soare, „oţelarele” – cu Daciana Curtean şi Renata Ghionea, în prim plan – nu au mai căzut în capcana jocului încâlcit practicat de adversare. Apărarea şi poarta au funcţionat la parametri normali, iar în atac s-au găsit mai multe variante de a ajunge în situaţii clare de gol.

Daciana Curtean a fost, ca de obicei, servantul perfect, în timp ce Renata Ghionea – aflată în revenire după o accidentare – a marcat primele goluri pentru Oţelul. 19-27 indica tabela în minutul 54, iar soarta meciului era deja stabilită. Rezultatul final (24-29) a adus cea de-a patra victorie consecutivă din acest campionat pentru Oţelul.

Miercuri, cu HC Zalău

„A fost dificil şi cu două reprize diferite. Parcă am antrenat două echipe, nu una. E bine că la final suntem bucuroşi cu toţii. De acum ne gândim la meciul care urmează. Zalău este o echipă incomodă. Cu un joc bun. Tocmai de aceea, am încercat să le mai odihnesc pe fetele care au jucat mai mult, Renata si Daciana au intrat cu un randament foarte bun. De luni vom relua antrenamentele pentru că ne aşteaptă o săptămână grea”, ne-a declarat antrenoarea Alexandrina Soare.

Cum sâmbătă şi duminică Oţelul are de disputat, la Galaţi, meciurile din turul doi al Cupei Cupelor, în compania kosovarelor de la Kastrioti, miercuri, de la ora 17.30, în Sala „Siderurgistul”, „oţelarele” vor întâlni, într-un meci-derbi, HC Zalău. Echipa antrenată de vulcanicul Gheorghe Tadici are, de asemenea, opt puncte după primele patru etape din Liga Naţională.

CSM Bacău – HC Oţelul Galaţi 24-29 (14-13)

Arbitri:  Marta – Hendrea, ambii din Baia Mare;

Evoluţia scorului: 0-1, 6-4 (min. 8), 9-4 (min. 14), 10-10 (min. 23), 14-13 (la pauză), 15-15 (min. 35), 16-23 (min. 46), 19-27 (min. 54) şi 24-29 (rezultat final);

Aruncări de la 7 metri: Bacău 4 (una ratată); Oţelul 4 (toate transformate), minute de eliminare: Bacău – 6; Oţelul – 8;

Oţelul a evoluat în formula: Ionica Munteanu, Cristina Bobeică – Alina Horjea 7, Roxana Bodârlău 5, Nicoleta Tudor 4, Manuela Rădulescu 4, Renata Ghionea 3, Cătălina Cioaric 3, Daciana Curtean 2 şi Diana Druţu – un gol.

* Celelalte rezultate ale etapei a IV-a din Liga Naţională de handbal feminin: SCM Universitatea Craiova – „U” Jolidon Cluj 24-28, Corona Braşov – HCM Roman 32-23, HC Zalău – CSU Neptun Constanţa 34-17, Dunărea Brăila – CSM Ploieşti 29-23, HCM Baia Mare – CSM Cetate Deva 29-25 şi CSM Bucureşti – Oltchim Rm. Vâlcea 23-35.

Sursa foto: sport.bacaul.ro

Citit 603 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00