Handbalistele de la Oţelul, un singur punct de la Deva!

* CSM Cetate Deva – HC Oţelul Galaţi 20-20 (9-10), miercuri seară, în etapa a VIII-a * Echipa gălăţeană iernează pe locul doi în clasament, cu 13 puncte

Plecate spre capitala Macedoniei – unde sâmbătă (ora 19.00) vor disputa returul cu WHC Metalurg Skopje, contând pentru turul III al Cupei Cupelor – handbalistele de la Oţelul Galaţi au jucat miercuri seară cu CSM Cetate Deva. Meciul a contat pentru etapa a VIII-a a Ligii Naţionale şi a fost ultima confruntare de campionat din acest an. Întrecerea internă intră în vacanţă până pe 14 ianuarie, reprezentativa naţională urmând să participe, în luna decembrie, la Campionatul Mondial din Brazilia.

Prima repriză a partidei de la Deva a stat sub semnul echilibrului. Gazdele au condus cu 2-1 (minutul 8) şi 4-2 (min. 12), Oţelul a revenit în joc, a preluat conducerea (6-7, min. 20), iar la pauză a intrat cu un avantaj minim: scor 9-10. Cetate Deva a beneficiat şi de largul concurs al arbitrilor ieşeni Bogdan Anton şi Iulian Cristea, care au sancţionat abia pe final atacurile prelungite ale ardelencelor.

Cursul jocului nu s-a schimbat nici ultimele 30 de minute. Devencele au egalat la 13 (minutul 34), apoi a fost 14-15 (min. 44) şi 17-17, în minutul 49. Finalul a fost unul de-a dreptul incandescent. „Oţelarele” au condus cu 18-17, gazdele au întors meciul (20-19), ca în minutul 59 tabela să indice iarăşi egalitate: 20-20. Niciuna dintre cele două echipă nu a mai reuşit să înscrie în ultimele secvenţe, astfel că echipă gălăţeană îşi continuă drumul spre Skopje cu un singur punct câştigat la Deva.

Oţelul a încheiat acest sezon de toamnă cu 13 puncte (locul II în clasamentul Ligii Naţionale), şase victorii, un egal şi o înfrângere.

Pentru Oţelul au evoluat: Ionica Munteanu, Cristina Bobeică (15 intervenţii), Loredana Nica – Alina Branişte Horjea 4 goluri, Daciana Curtean, Diana Druţu 6, Nicoleta Tudor, Cătălina Cioaric 2, Roxana Bodârlău 6, Manuela Manda 1, Paula Pavăl 1, Renata Ghionea, Iulia Artean, Carmen Gheorghe, Delia Mărginean şi Maricica Trandafir.

Citit 876 ori Ultima modificare Miercuri, 09 Noiembrie 2011 22:49