Campionatul Mondial de handbal / România şi-a dat în petic: 28-28 cu Japonia

Naţionala feminină de handbal a României a remizat marţi seară cu una dintre cele mai slabe echipe din Grupa C, Japonia, la Campionatul Mondial din Brazilia.

Evoluţiile slabe din primele două jocuri cu Tunisia şi Cuba au fost "încununate" cu acest semieşec în compania niponelor, scor 28-28.

După 13-12 la pauză, elevele selecţionerului Radu Voina au dat semne de revenire (24-18, min. 50), dar finalul a fost unul catastrofal. De la 28-25 în minutul 58, japonezele au înscris golul egalizator în ultima secundă de joc.

Pentru România au evoluat: Tolnai, Pîslaru - Chintoan 4, Amariei 4, Nechita 2, Brădeanu 3, Vărzaru 2, Ardean 9, Chirilă 3 şi Băbeanu 1.

"Joc slab şi deja ne cuprinde frica. Trebuie să câştigăm meciurile cu Brazilia şi Franţa ca să ne clasăm pe primul loc în grupă. Echipa noastră este problema", a declarat preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Cristian Gaţu.

Joi, de la ora 23.45, România va susţine unul dintre cele mai dificile meciuri, în compania ţării gazdă - Brazilia.

Citit 813 ori Ultima modificare Marți, 06 Decembrie 2011 23:07