Handbalistele de la Oţelul, lidere în campionat: 25-22 cu HC Zalău

* Derbi pe viaţă şi pe moarte, ieri după-amiază, în Sala „Siderurgistul” * Handbalistele de la Oţelul au ieşit şi de această dată învingătoare * Antrenorul Gheorghe Tadici (HC Zalău) şi-a făcut, ca de obicei, numărul…

Într-o atmosferă propice sportului de performanţă – tribunele Sălii „Siderurgistul” au fost pline – s-a disputat derbiul etapei a V-a din Liga Naţională de handbal feminin. Ambele echipe – Oţelul şi Zalău – erau neînvinse până la această confruntare. La capătul celor 60 de minute de dispută aprigă gălăţencele au ieşit triumfătoare: 25-22 (12-13) dintr-un meci palpitant. Toate elevele antrenoarei Alexandrina Soare s-au remarcat în acest joc, cu un plus pentru interul Diana Druţu. Până când se vor juca celelalte partide ale etapei a V-a (sâmbătă), fetele de la Oţelul sunt lidere în campionatul românesc, cu maximum de puncte – 10.

Spectacolul sportiv oferit ieri după-amiază de cele două combatante din teren a fost garnisit şi cu showurile „marca Gheorghe Tadici”. Antrenorul Zalăului a primit chiar şi o eliminare de două minute, datorită căreia formaţia s-a a evoluat cu doar două jucătoare pe semicerc!

Pentru Oţelul au evoluat: Ionica Munteanu, Cristina Bobeică – Diana Druţu 6, Cătălina Cioaric 5, Alina Branişte 4, Daciana Curtean 3, Manuela Manda 3, Roxana Bodârlău 2, Paula Pavăl şi Renata Ghionea – câte un gol, Nicoleta Tudor. Aruncări de la 7m: Oţelul – 2 (ambele transformate); Zalău – 8 (6). Minute de eliminare: 6-8.

„E o victorie mare, îmi felicit jucătoarele! Nu trebuie însă să ne îmbătăm cu apă rece, ne aşteaptă meciuri foarte grele. E bine pentru moralul nostru că am încheiat cu victorie acest meci. Cred că diferenţa s-a făcut la nivelul apărărilor”, a declarat Alexandrina Soare, antrenoarea Oţelului.

Citit 590 ori Ultima modificare Joi, 06 Octombrie 2011 09:47