UPDATE Acesta nu e handbal! Corona Braşov - HC Oţelul Galaţi 30-26

Este imposibil să te impui pe terenul celor de la ASC Corona Braşov, când jucătoarele Marianei Târcă practică cel mai dur joc din campionatul românesc (probabil că au depăşit şi Zalăul lui Gheorghe Tadici), iar arbitrii închid ochii la majoritatea faulturilor, uneori de-a dreptul grosolane!

În aceste condiţii, meciul de vineri seara s-a transformat într-un duel inegal. Braşovul a făcut ce a vrut în apărare, cele zece minute de eliminare fiind mult prea insuficiente, în timp ce Oţelul s-a zbătut ca peştele pe uscat în ambele faze ale jocului.

Cu toate aceste argumente mai puţin sportive de partea lor, braşovencele s-au impus la final cu 30-26 (18-13), în meciul contând pentru etapa a XVI-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Nici arbitrii Dordea - Zăuleţ nu pot fi scoşi din ecuaţia acestui rezultat. Faulturile în urma cărora "oţelarele" erau trimise direct pe parchetul sălii braşovene fiind sancţionate cu... nimic!

„De ce mi-a fost frică n-am scăpat. Braşovul a practicat un joc foarte dur, la intimidare, clar peste limita regulamentului, tolerat şi de cei doi arbitri, care au judecat anumite faze cu unităţi de măsură diferite. Este adevărat că am comis cam multe greşeli în apărare, sincer nu m-am aşteptat, poarta nu ne-a mai ajutat. În faza de atac ne-am descurcat bine dar n-a fost suficient”, a declarat antrenoarea Oţelului, Alexandrina Soare.

Conform programării iniţiale, următoarea confruntare a Oţelului este programată sâmbătă, în Sala „Siderurgistul”, cu CSM Bacău. Este posibil însă ca la mijlocul săptămânii handbalistele Alexandrinei Soare să dispute una dintre cele două restanţe cu CSM Bucureşti sau „U” Jolidon Cluj.

Corona Braşov – Oţelul Galaţi 30-26 (18-13)

Etapa a XVI-a a Ligii Naţionale feminine;

Arbitri: Dordea – Zăuleţ (Sibiu – Rm. Vâlcea);

Oţelul: Cristina Bobeică, Ramona Ciontu, Loredana Nica - Diana Druţu 10, Paula Pavăl 5, Manuela Manda 5, Roxana Bodârlău 3, Cătălina Cioric 2, Carmen Gheorghe 1, Daciana Curtean, Nicoleta Tudor, Iulia Artean şi Maricica Trandafir.

Aruncări de la 7m: Corona 8 (5 transformate); Oţelul 9 (7): Minute de eliminare: 10-4.

Evoluţia scorului: 4-2 (min. 7), 12-6 (min. 18), 18-13 (pauză), 21-19 (min. 42), 25-20 (min. 47), 28-24 (min. 54) şi 30-26 rezultat final.

* Surprize au existat şi în celelalte partide disputate în cadrul etapei a XVI-a a Ligii Naţionale. SCM Craiova a pierdut pe teren propriu meciul cu HCM Baia Mare (scor 21-24) şi şansele de evitare a retrogradării au devenit nule pentru oltence. Zalăul lui Gheorghe Tadici (suspendat patru etape) a obţinut dor o remiză acasă cu nou-promovata CSM Ploieşti: 22-22. CSM Bucureşti a dispus de echipa lui Cornel Bădulescu, HCM Roman, cu scorul de 30-21, în timp ce Bacăul a cedat acasă în faţa celor de la Neptun Constanţa: 23-24. Meciurile Dunărea Brăila – CSM Cetate Deva şi „U” Jolidon Cluj – Oltchim Rm. Vâlcea au fost amânate.

Citit 1988 ori Ultima modificare Duminică, 19 Februarie 2012 11:59