HC Oţelul Galaţi a obţinut calificarea într-o cupă europeană

Chiar dacă au pierdut sâmbătă meciul cu SCM Craiova, prin jocul rezultatelor handbalistele de la Oţelul Galaţi şi-au asigurat matematic locul cinci în această ediţie a Ligii Naționale, implicit calificarea într-o cupă europeană.

Partida cu SCM Craiova nu a avut istoric, oltencele conduceau în minutul 6 cu 4-0, iar pe parcursul primei reprize diferența a fost și de nouă goluri: 17-8, min. 25.

După 19-13 la pauză, tot craiovencele s-au aflat la cârma jocului (30-18, min. 44), Oțelul abia pe finalul meciului izbutind să micșoreze diferența. SCM Craiova – HC Oțelul Galați 36-32, rezultat final.

Tot în etapa a 24-a a Ligii Naționale, Dunărea Brăila a învins Corona Brașov (scor 23-15), astfel , cu două etape înaintea finalului de campionat, Oțelul ocupă locul cinci (27 de puncte), în timp ce echipa de sub Tâmpa rămăne pe poziția a șasea, cu 22 puncte.

În ultimele două etape din ediția 2011-2012 a Ligii Naționale, handbalistele de la Oțelul vor întâlni miercuri, 2 mai, de la ora 17.00, Oltchim Rm. Vâlcea, într-un meci contând pentru runda a 26-a. Apoi, sâmbătă, 5 mai, vor evolua în deplasare, la HCM Roman, în etapa a 25-a.

Citit 1216 ori Ultima modificare Sâmbătă, 28 Aprilie 2012 12:47