Euro 2012 - Rusia spulberă Cehia

Rusia a învins Cehia categoric, cu 4-1 în cea de-a doua partidă de la Euro 2012, după ce, în aceeaşi grupă (A), Polonia şi Grecia au remizat.

Dzagoev a deschis scorul la o fază în care Kerjakov a trimis în bară(15). După 9 minute, un nou contraatac şi Şirokov l-a învins cu o scăriţă pe Cech. 2-0. Acesta a fost scorul cu care s-a încheiat prima repriză. După reluarea jocului, cehii au punctat prin Pilar, în minutul 52. Ruşii au reuşit să tranşeze meciul în favoarea lor încă din minutul 79, când Dzagoev l-a învins pe Cech pentru a doua oară. În final, Pavlyuchenko a dat lovitura de graţie, puntând în minutul 82.

Echipe de start:

Rusia: Malafeev - Aniukov, Berezuţki, Ignaşevici, Jirkov - Zirianov, Şirokov, Denisov, Dzagoev - Arshavin, Kerjakov

Selecţioner: Dick Advocaat

Rezerve: Akinfeev, Shunin, Sharonov, Granat, Nababkin, Izmailov, Kombarov, Kokorin, Glushakov, Semshov, Pavlyuchenko, Pogrebnyak

Cehia: Cech - Gebre Selassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Jirácek, Plasil - Rezek, Rosicky, Pilar - Baros

Selecţioner: Michal Bilek

Rezerve: Laštuvka, Drobný, Suchý, Limberský, Rajtoral, Petržela, Hübschman, Kolář, Darida, Necid, Pekhart, Lafata

Arbitru: Howard Webb(Anglia)

Citit 755 ori Ultima modificare Sâmbătă, 09 Iunie 2012 00:00