EURO 2012 - Remiză între Polonia şi Grecia în meciul de deschidere

Selecţionata Poloniei a încheiat la egalitate, vineri, scor 1-1 (1-0), cu reprezentativa Greciei, în meciul de deschidere de la Euro-2012, disputat pe Stadionul Naţional din Varşovia, în grupa A, în care s-au acordat două cartonaşe roşii şi s-a ratat un penalti, scrie Mediafax.

Pentru Polonia a marcat Lewandowski '17, iar pentru Grecia a înscris Salpingidis '51.

Din minutul 44, Grecia a evoluat cu un jucător mai puţin, Papastathopoulos fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Şi Polonia a avut un jucător mai puţin în teren, din minutul 69, când portarul Szczesny a fost eliminat pentru fault din postura de ultim apărător. La această fază, arbitrul spaniol Carlos Velasco Carballo a acorda lovitură de la 11 metri pentru Grecia, executată de Karagounis, dar apărată de portarul Tyton, intrat în poartă în locul lui Szczesny.

Polonia: Szczesny - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Polanski, Murawski - Blaszczykowski, Obraniak, Rybus (Tyton '70)- Lewandowski. Antrenor: Franciszek Smuda

Grecia: Chalkias - Torosidis, Papastathopoulos, A. Papadopoulos (K. Papadopoulos '37), Holebas - Maniatis, Katsouranis, Karagounis - Ninis (Salpingidis '46), Gekas (Fortounis '68), Samaras. Selecţioner: Fernandos Santos (Portugalia)

Arbitri: Carlos Velasco Carballo (centru), Roberto Alonso Fernandez, Juan Carlos Yuste Jimenez (asistenţi) - David Fernandez Borbalan, Carlos Clos Gomez (asistenţi suplimentari - toţi Spania) -Gianluca Rocchi (rezervă - Italia)

La meci a fost prezent şi preşedintele UEFA, Michel Platini, dar şi preşedinţii Poloniei şi Ucrainei, ţările organizatoare ale Euro-2012.

Citit 823 ori Ultima modificare Sâmbătă, 09 Iunie 2012 00:01