Colaps total: Oţelul, neputinţă maximă

Colaps total: Oţelul, neputinţă maximă

Foto: Sorin Pană
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
7 comentarii

Gălăţenii nu au fost în stare să câştige nici în deplasare cu Concordia Chiajna, deşi au avut mai bine de 30 de minute un om în plus pe teren


Nimic nu le mai iese roş-alb-albaştrilor, care nu au mai bătut pe nimeni de zece etape. După 0-0 la Chiajna, cu Concordia, situaţia a devenit din ce în ce mai gravă, Oţelul ocupând locul 15 (retrogradabil) la două puncte distanţă de Ceahlăul, asta în cazul fericit în care se iau în calcul şi cele două puncte litigioase. Gălăţenii nu joacă nimic, nu mai pot învinge pe nimeni şi au scos doar patru puncte din ultimele patru etape ce păreau numai bune de a avansa în partea superioară a clasamentului. Antrenorul Oţelului, Viorel Tănase, nu a reuşit să câştige niciun meci în campionat de când a venit la cârma echipei. “Trebuie să-mi dau două palme ca să mă trezesc, pentru că nu pot să cred că am evoluat atâta timp în superioritate numerică, aproape o repriză întreagă, şi n-am reuşit să câştigăm. De când am venit la echipă ne facem câte şase-şapte ocazii mari de gol, dar nu marcăm. Am tot zis că e vorba de concentrare, de ghinion, dar acum mă gândesc că este şi lipsă de valoare. Am avut discuţii individuale, am avut tot felul de şocuri, dar de la dorinţă la a putea e distanţă mare. Tot aşteptăm declicul acela, prima victorie după cea din prima etapă, dar aşteptarea aceasta se lungeşte parcă la nesfârşit. Sincer, mi-e teamă de retrogradare, sunt realist“, a spus «Tase».
„Ne şi batem dacă e nevoie”
La finalul partidei cu Concordia, în care neputinţa Oţelului a ieşit la suprafaţa din nou, Gabi Paraschiv, revenit la prima echipă, a oferit o declaraţie halucinantă cu privire la situaţia actuală a roş-alb-albaştrilor. “Sunt foarte dezamăgit pentru că n-am mai câştigat de atâtea etape. Trecem printr-o perioadă foarte grea şi nu-mi explic de ce nu reuşim să înscriem, pentru că faze ne creăm, dar nu marcăm. Suntem într-un blocaj psihic. Ar trebui să ne mai certăm între noi, să ne mai înjurăm, să ne mai şi batem pentru că la noi este o atmosferă aşa de «il dolce far niente». Valoarea echipei este cu totul alta, dar în clasament suntem pe locul 15, primul de sub linie. Nu-mi fac probleme, echipa nu va retrograda. Poate pauza aceasta cauzată de meciurile naţionalei ne va ajuta. Aşa cum spuneam, acum e momentul să ne închidem în vestiar, să ne spunem toate în faţă, să ne şi batem dacă e nevoie şi să ieşim din starea asta“, a spus Paraschiv.
La Galaţi, în Cupă, cu CF Brăila
Federaţia Română de Fotbal a stabilit programul optimilor de finală ale Cupei României, iar partida dintre FC Oţelul şi CF Brăila se va disputa la Galaţi, pe stadionul „Oţelul”, joi, 1 noiembrie, de la ora 18,30. Meciul va fi transmis în direct de DigiSport. Gălăţenii s-au calificat în optimi după ce s-au impus cu 1-0, în deplasare cu Sportul, în timp ce Brăila a trecut la penaltiuri de Viitorul Constanţa.

Citit 1526 ori Ultima modificare Miercuri, 10 Octombrie 2012 00:05

7 comentarii

  • postat de Irinel Joi, 11 Octombrie 2012 20:52 Link la comentariu
    0
    0

    @BOMBA BOMBELOR: domnule draga, nu cred ca vreun suporter doreste ca, in acest moment Otelul sa ...traga la titlu. Frustrarea este mare deoarece, cu mici exceptii lotul este acelasi care a luat titlul acum 2 ani si a terminat pe locul 6 anul trecut. Problema cea mai mare este faptul ca s-au obtinut putine puncte, mai ales acasa cu echipe slabe. Ce facem? Luam puncte acasa cu Dinamo, Steaua, etc? Vom ajunge in acest ritm, sa facem calcule de genul: 3 puncte la Dinamo, 3 puncte la Vaslui si scapam de retrogradare. Vazandu-va cunoscator, mai batran va reamintesc penultima retrogradare: aveam nevoie de 1 PUNCT la Corvinul Hunedoara. Rezultatul 0-4, la pauza 0-0 iar capitanul ANGHELINEI VIOREL, eliminat din prima repriza, rezultatul fiind decis de transferul lui HANGANU de la Corvinul la defuncta VICTORIA BUCURESTI. Alt aspect ati uitat sa amintiti jocul practicat de Otelul pe vremea lui nea Costica Radulescu, mai ales in anul premergator ....JUVENTUS TORINO!!!!

    Raportează
  • postat de BOMBA BOMBELOR Miercuri, 10 Octombrie 2012 18:21 Link la comentariu
    0
    0

    1.Vă aduceți aminte că așa jucau jucătorii și pe finalul ultimului sezon al lui Grigoraș,că mai era puțin și retrogradam?????
    2.Vă aduceți aminte că jucau și mai rău când a venit Dorinel?????????
    3.Vă aduceți aminte când SUPORTERII ADEVĂRAȚI-nu unii de pe http://www.dunareabatrana.ro-veneau la meciurile din toamna lui 2010 câte 2000-3000,încurajau echipa și strigam ”Cine e pe primul loc?Oțelul e!Oțelul e!” și dădeam foc la ziare să facem lumină că nu aveam nocturnă????
    4.Vă aduceți aminte că toți retardații au venit la meciul cu Poli de la sfârșit și se dădeau mari suporteri????
    5.Vă aduceți aminte că veniți unii la stadion și înjurați jucătorii doar pentru că nu joacă așa cum credeți voi ăștia mari antrenori și tacticieni,care de fapt nici nu ați luat bacul (și nici nu o să-l luați)?
    6.Uitați-vă bine în galeria aia prăpădită de infantili că ROLUL VOSTRU este SĂ ÎNCURAJAȚI echipa,mai ales LA GREU!
    7.Ca să construiești UN CLUB MARE e nevoie de TIMP,RĂBDARE ȘI SUPORTERI ADEVĂRAȚI(cum sunt ăia de pe la Petrolul pâna etapa trecuută CÂND LI S-A SCULAT ȘI LOR să înjure jucătorii,să ceară demisia,de parcă Petrolul ar fi Barcelona!)
    8.Mi-am zis în ziua meciului cu POLI că dacă luăm ACEL CAMPIONAT vreo 2 ani putem să ne relaxăm,iar când BORȘ FĂCEA EL CE VROIA nu-mi doream decât SĂ NU SE DESFIINȚEZE ca Unirea Urziceni!
    9.Eu am fost la meciurile Oțelului și când juca în B-mi-aduc aminte de un meci cu Siretul Pașcani(6-0) și eram FERICIT CĂ ECHIPA MEA se numește OȚELUL GALAȚI și speram încă de-atunci că echipa mea va fi într-o zi în divizia A,iar CÂNDVA CAMPIOANA ROMÂNIEI și atunci toți muiștii din Galați care se prefac că țin cu Oțelul-dar înjură jucătorii-vor face ciocu mic și CA TOȚI SCLAVII vor trece de partea celui puternic și vor înjura când gloria se va stinge!
    RUȘINE SĂ VĂ FIE !Sunteți SCLAVII LUI STEAUA!

    Raportează
  • postat de thor Miercuri, 10 Octombrie 2012 14:05 Link la comentariu
    0
    0

    OK Para..stiu ca esti capabil de fapte eroice----pentru binele echipei si a suporterilor=>BATE-I pana or vedea pajistele insorite ale raiului...apoi sinucide-te...astfel cu siguranta vei deveni CETATEAN DE ONOARE iar ei trecuti cu litere de aur in cartea de necrologie a orasului.Ofer voluntariat...dar SALVEAZA OTELUL

    Raportează
  • postat de thor Miercuri, 10 Octombrie 2012 13:53 Link la comentariu
    0
    0

    Nu-l sustin pe Tase,dar nu totul depinde de el.Si el are o mare frustrare pt ca rezultatele muncii sale nu se vad.Repet=>este enorm de greu sa lucrezi cu niste jucatori blazati fara perspectiva care invata si cauta NIMIC.Si mai cred ca protapirea lui Tase la carma echipei facute de Stan era o datorie mai mult morala(totusi Tase e un simbol pe plan local)dandu-i sansa unei lansari in cariera de antrenor.Dar ghinionul lui este ca a gasit o echipa submediocra. Nu e vina lui ca jucatorii nu au fost inzestrati cu talent si inteligenta.Iar peste toate si blazarea..unii de prosti,increzuti si plini de ifose,unii de satietate,mediocritate,oboseala,altii de rangul si importanta lor...nici nu stiu cum au putut sa ajunga in halul asta!?Se pot numi usor CEI MAI JOSNICI,INCOMPETENTI SI DEZONORANTI jucatori din ultimii ani.CE TARFE CE MIZERII...

    Raportează
  • postat de Galatean Miercuri, 10 Octombrie 2012 11:42 Link la comentariu
    0
    0

    O echipa mai proasta, mai fara nerv, fara motivatie, fara inteligenta in joc, fara comunicare intre jucatori, fara profesionalism, fara mandrie ( orgoliu ), fara....... fara tot ce inseamna FOTBAL adevarat , n-am mai vazut la nicio echipa din fotbalul galatean, de la Burebista incoace !!!!!!! O infuzie de tinerete si talent ( am inteles ca sunt destui tineri talentati la echipa a-2-a ), ar fi strict necesara, plus cateva transferuri cheie, pe posturile dificitare, care ar resuscita echipa asta blazata si apatica ! Uitati-va la ei ( la tv. se vede cel mai bine pt. ca se iau prim-planuri cu fiecare jucator ) si veti vedea niste fete apatice, chinuite, blazate,plictisite, un fel "de timpul trece leafa merge" !!! Cu adunatura asta de acum ne paste , cu siguranta, B-ul ! Nu mai vorbesc de faptul ca antrenorul practic nu exista ! Mafiotul de marius stan si-a vazut sacii in car , milioanele in buzunar si "fonctia" de primar iar acum il doare fix in pix, atat de echipa cat si de orasul nostru, care moare vazand cu ochii !! Mai mult, mai distruge si singurul lucru frumos care exista in Galati si anume teii !!! Ii macelareste , pur si simplu ( chipurile ii cosmetizeaza ! ), iar noi stam cu mainile in san si ne uitam la dezastrul care s-a instaurat in urbea noastra ! Galateni, treziti-va pana nu e prea tarziu !!! "Somnul natiunii naste monstri" ! Vor veni copiii si ne vor intreba ce am facut pt. a ne apara orasul in care traim !!! Tragic !

    Raportează
  • postat de mihai Miercuri, 10 Octombrie 2012 11:40 Link la comentariu
    0
    0

    Schimbatil pe Tanase, nu e bun antrenor, altfel e jale. Aduceti un antrenor care sa stie sa motiveze jucatorii, si mai ales sa stie sa ii aseze in teren. E ceea mai buna solutie.

    Raportează
  • postat de adrian Miercuri, 10 Octombrie 2012 10:27 Link la comentariu
    0
    0

    vai mama voastra de echipa!atata blazare nu am mai vazut demult.......................,dar a mai fost demult la echipa.Tase imi pare rau sa spun , e modest rau!trebuie schimbat tot din radacini!!!!!!TOT!

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.