Meci decis de la punctul cu var. Oţelul, victorie miraculoasă la redebutul lui "Grig"
Foto: Foto: Sorin Pana

Meci decis de la punctul cu var. Oţelul, victorie miraculoasă la redebutul lui "Grig"
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

*Gălăţenii au reuşit să câştige la primul meci oficial al lui Grigoraş, chiar împotriva fostei sale echipe, printr-un gol marcat din penalti în ultimele minute * Portarul Grahovac a fost eroul meciul, apărând chiar şi un penalti în minutul 45


OŢELUL GALAŢI - PANDURII TG. JIU 1-0
Spectatori: 5.000
Stadion: "Oţelul"
Cartonaşe galbene: Ljubinkovici, Sîrghi/ Rada
Marcatori: Iorga (min. 87), din penalti

OŢELUL: Grahovac - Cojoc, Sîrghi, Benga, Ljubinkovici - Neagu, Giurgiu, Paraschiv (Astafei 64) - Iorga, Didi (Vancea 78), Marquinhos (Stromajer 71). Antrenor: Petre Grigoraş.
PANDURII: Mingote - Unguraşan, Viera, Rada, Vlad - Anton, Nistor (Popin 81) - Cristea (Nicoară 66), Voiculeţ, Răduţ (Al. Grigoraş 71) - Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai.
Arbitri: Ovidiu Haţegan (Arad) – asistat de Valentin Avram (Bucureşti),Vladimir Urzică (Piatra Neamţ).

Grigoraş şi-a încheiat primul mandat la Oţelul cu un meci la Târgu Jiu contra celor de la Pandurii (Giurgiu a ratat penalti pentru gălăţeni la acea vreme), pierdut, scor 0-1, iar întâiul joc oficial din cel de-al doilea său mandat a fost cu acelaşi adversar, tocmai fosta echipă condusă de "Grig" la care evoluează şi fiul său, Alexandru.
Partida a început cu un forcing ofensiv al roş-alb-albaştrilor, dar prima mare ocazie a venit la poarta lui Grahovac, Răduţ a tras puţin peste poartă din poziţie favorabilă. Oţelul a fost aproape de deschiderea scorului la şutul din diagonală al lui Marquinhos, iar spre finalul primei reprize Paraschiv a reluat de puţin peste poartă centrarea lui Iorga, venită de pe partea stângă. Prima parte a jocului se putea încheia catastrofal pentru echipa lui Grigoraş, după ce Haţegan a dictat penalti la o intrare imprudentă a lui Sîrghi. Grahovac a parat spectaculos penaltiul executat de Răduţ, fiind cea de-a treia lovitură de la 11 metri din acest sezon ratată de adversarii gălăţenilor.
Partea a doua a debutat cu două mari ocazii, cu câte o fază importantă la fiecare poartă. Matulevicius a tras slab din postura de singur cu Grahovac, iar Iorga a fost lansat către poartă cu o pasă de geniu a lui Paraschiv, dar a ezitat şi n-a apucat să tragă la poartă. Cea mai mare ocazie a reprizei a fost irosită de Didi, care a trimis cu capul mingea sub bară, de unde Mingote a scos cu mari dificultăţi.
Gălăţenii au trăit periculos în finalul jocului, Popin l-a păcălit în primă fază pe Grahovac, care a ieşit pe centrare, dar portarul Oţelului s-a repliat şi a scos de pe linia porţii. Partida s-a încheiat cu ambele echipe având garda jos, ocazii la foc automat la cele două porţi. În minutul 87, Vancea a scos un penalti după intrarea imprudentă a lui Viera, iar Iorga a executat perfect pentru 1-0.
Oţelul a reuşit cea de-a doua victorie consecutivă în campionat, portarul Grahovac fiind omul meciului. 

Marquinhos, debut apreciat

Mijlocaşul brazilian Marquinhos (21 de ani), transferat în această iarnă de la Parana (Liga a doua din Brazilia), a debutat cu brio în Liga I la jocul cu Pandurii. Folosit pe postul de extremă dreapta, iar în partea a doua pe stânga, micuţul brazilian a impresionat prin momente de tehnicitate specifice fotbalului sud-american. A fost curajos, s-a demarcat bine, a driblat, a şutat la poartă, astfel şi-a atras de la primele atingeri ale balonului simpatia suporterilor prezenţi la meci. Marquinhos a fost singurul dintre cei transferaţi în intersezon care a prins un tricou de titular, dar a fost schimbat în minutul 71 cu Stromajer. De asemenea, a debutat şi atacantul Cosmin Vancea, care a intrat în minutul 78, în locul lui Didi, şi a scos penaltiul din minutul 87. Şi-a făcut datoria…

Citit 4098 ori Ultima modificare Duminică, 10 Martie 2013 21:03

11 comentarii

  • postat de Predescu Emil
    Luni, 11 Martie 2013 16:23
    Felicitari dragi fotbalisti,felicitari conducerii tehnice si administrative,incet,incet cu rabdare si multa munca,o sa formam o echipa redutabila.Domnule Stan,toata stima pentru modul elevat in care sprijiniti,in continuare echipa,tratati cu indiferenta golaniile,marlaniile,meritele dv. in formarea unui club puternic sunt incontestabile.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Marius
    Luni, 11 Martie 2013 14:55
    Pai Marquinhos e primul transferat in intersezon care prinde un tricou de titular ?
    Astafei a fost titular ascuns ?
    0
    0
    Raportează
  • postat de jiji
    Luni, 11 Martie 2013 12:22
    greu, mai, greu...sa mori de inima cu atitea emotii, si cu Petrolul si cu Pandurii...iar Costin si Astafei au fost rezerve...in timpul asta hulitii Perendja si M Pena - s-a renuntat prea usor la ei - dau goluri pe afara....
    0
    0
    Raportează
  • postat de DINU
    Luni, 11 Martie 2013 10:20
    Final Patinoarul Mihai Flamaropol 10.03.2013 - 18:00 EST
    Sportul Studentesc Bucuresti - CSM Dunarea Galati 3-18


    Detaliile meciului
    Marcatori SUTURI
    1 2 3
    Sportul Studentesc Bucuresti 0 2 1 3
    CSM Dunarea Galati 8 2 8 18

    1 2 3
    Sportul Studentesc Bucuresti 3 8 5 16
    CSM Dunarea Galati 26 13 24 63



    CHIAR SI FARA GHEATA LA GALATI
    0
    0
    Raportează
  • postat de @smecher
    Luni, 11 Martie 2013 09:35
    Asa este Stan este un primar bun care se tine de cuvant dar in privinta stadionului eu cred ca -i v-a fi imposibil sa-l construiasca dintr-un motiv simplu si anume lipsa banilor.Se vede clar ca Europa se pregateste sa ne excluda, din cauza politicii duse de catre sefii lui stan ,miticii de la bucali....si banii de acolo vin,de la UE, iar nemtii nu pot fi pacaliti si o sa ne inchida robinetul cat de curand.....dar ce conteaza Basescu e de vina!!!!!!!!!! Prostia se plateste.
    0
    0
    Raportează
  • postat de pt.tudor.....
    Luni, 11 Martie 2013 09:16
    Daca asta este echipament oribil atunci ce sa mai zici de echipamentul rapidului ,echipamentul astrei,al cfr-ului,al stelei,etc.Eu cred ca otelul are ,acum, cel mai frumos echipament din prima liga iar la polul opus este astra.Daca vezi acest ehipament oribil atunci trebuie sa ne expici DE CE??
    0
    0
    Raportează
  • postat de galatean
    Luni, 11 Martie 2013 09:16
    Apropo de echipament , asta este dorinta lui marius stan pt. a se in vata cu dungile vargate acolo unde va merge ! La ce tunuri trage, s-apropie momentul si vrea sa se obisnuiasca din timp cu tinuta si cu peisajul !
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA
    Luni, 11 Martie 2013 06:11
    TRADATORII DIN COMBINAT
    TRADATORII PARINTILOR VOSTRI

    Doar 295 zile ramase pt
    publicarea LISTEI RUSINII
    1)Bezman
    2)Eftimie
    3)Crisan
    4)Postolache
    5)Onica
    6)Dragan
    7)Toma
    8)Macovei
    9)Harnagea
    10)Cerbu
    11)BEREgic
    12)Modiga
    13)ILINCA DIACONU
    -295 zile pt a nu ii
    uita pe cei care iar au TRADAT salariile si locurile de munca parintilor de siderurgisti
    din AMG girati de cei TRADATI.
    Reply
    Reply ↓
    COBRA-GALATI on March 10, 2013 at 6:50 am said:

    0

    0

    Rate This

    0 #5 ATENTIONARE — 01-03-2013
    10:50
    Inst. de monitorizare si statistica a
    SOLIDARITATII atentioneaza
    salariatii din AMG despre
    posibilitatea caderilor masive de
    sectii si uzine la locul lor de munca .
    Toate astea pe fondul acumularilor
    de nepasare,tradare,si lasitate a
    diferitelor categorii sociale din aceasta fabrica.
    0
    0
    Raportează
  • postat de tudor
    Luni, 11 Martie 2013 01:22
    mai oameni buni, propun sa reveniti la echipamentul din sezonul trecut. Cel de acum este oribil! (scuze ca este in afara temei articolului comentariul meu, dar cred ca trebuie ridicata si problema asta)
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Luni, 11 Martie 2013 00:19
    toti jucatorii au fost buni au ajutat echipa cat au putut e drept ca iorga si grahovac dupa parerea mea sunt oamenii acestui meci au demonstrat cand se vrea se poate cand nu asta este insa nu le este deloc usor trec printr-o perioada nefasta a vietii lor de fotbalisti ai acestui club insa cred ca otelul galati nu va retrograda in acest sezon am convingerea ca remus pascu noul om in care se pune mari sperante la aceasta echipa ca nu va dezamagi din ce am
    inteles nova group va baga 10.000.000 de euro in contul clubului pe urmatorii 5 ani nu cred sa mai fie vreo problema in legatura cu evitarea retrogradarii sau a clubului este clar ca nu va retrograda pentru care spun asta inseamna ca nu iubesc clubul acesta ori sunt slugi steliste ca parca prea e bataie de joc echipa nu poate sa fie mereu buna sa i-a mereu trofee asa cum doresc unii poate trebuie multa rabdare si incredere asa se face treaba aici nu poti sa faci performanta la acest club fiindca e sarac atat orasul cat si echipa ca asta este dar asta nu inseamna ca clubul va retrograda cum a spus si grigoras cand a semnat ca obiectivul acestui club nu este retrogradarea in liga secunda asa ca numai vorbiti cacaturi sau aberatii ca tiganul inainte ca nu stiti ce se poate intampla la acest club si va mai spun ca stadionul promis de stan se va face nu cum spuneti unii ca nu se mai face marius stan cand promite ceva face asa ca numai il jigniti si aruncati cu pietre in el nu are omul nici o vina o sa vedeti ca marius stan e primar bun nu este unul prost care doar a luat fotoliul de primar si nu il mai intereseaza nimic toate la timpul lor se fac nu tot odata mie rusine ca jigniti un om care vrea sa faca ceva pentru orasul asta si pentru echipa de fotbal are si el partea lui de vina dar asta e daca a fost ales primarul acestui oras sa isi faca datoria pe care o are
    0
    0
    Raportează
  • postat de din galati
    Duminică, 10 Martie 2013 22:20
    da, bravo ca au luptat si pina la urma au cistigat. cel mai bun jucator, graho, cel mai des pomenit....pena. asta pentru ca otelul nu mai are virf de careu. pacat ca a plecat si nu s-a pus nimic in locul lui pe post. hai OTELUL.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.