Simona Halep a jucat grandios şi a ajuns în finala de la Doha

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 7 şi locul 10 WTA, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de categorie Premier 5 de la Doha (Qatar), dotat cu premii în valoare totală de 2.440.070 de dolari, după ce a învins-o, scor 7-6, 6-2, pe poloneza Agnieszka Radwanska, cap de serie numărul doi şi locul patru în topul mondial.

Radwanska a condus în primul set cu 5-2, dar pe fondul unui joc echilibrat, iar din acel moment, deşi a continuat să joace foarte bine, poloneza a fost neputincioasă în faţa evoluţiei aproape de perfecţiune a Simonei Halep: românca a câştigat opt game-uri la rând.

Halep și-a asigurat prin acest succes un cec de 220.200 dolari și 585 puncte WTA.

În finala de la Doha (duminică, ora 17,00, în direct la Digi Sport 2), Halep o va înfrunta pe Angelique Kerber (Germania/cap de serie nr. 6), care a trecut de sârboaica Jelena Jankovic (N.5), cu 6-1, 7-6 (6), în cealaltă semifinală. Kerber este pe locul 9 în clasamentul WTA.

Citit 926 ori Ultima modificare Sâmbătă, 15 Februarie 2014 20:49