Cu „Viaţa liberă” la semimaraton pe munte

George Coatu şi Aurelian Coatu

George Coatu, unul dintre puţinii atleţi veterani din Galaţi care aleargă curse de maraton sau semimaraton din plăcere şi pentru sănătate, obiectivul principal fiind acela de a termina cursa, şi-a mai adăugat în palmares o nouă trecere a liniei de sosire. De data aceasta fost o cursă mai specială, distanţa unui semimaraton (21,1 km) fiind parcursă pe un traseu montan, dificil, cu startul în Predeal şi sosirea în Poiana Braşov. „A fost prima dată când particip pe un traseu”, a spus atletul gălăţean, în vârsta de 60 de ani, pentru care plăcerea de a participa la această cursă a fost amplificată de faptul că la start l-a avut alături şi pe fiul său, George Aurelian Coatu (20 de ani), venit special pentru acest moment din Canada, unde este student. „Au fost peste 500 de alergători, fie în proba de maraton, fie în cea de semimaraton sau ştafetă. Majoritatea era tânără, mi-a fost mai uşor, entuziasmul lor te mobilizează. La fel ca în mai toate cursele de semimaraton şi maraton la care a participat în acest, George Coatu şi-a reprezentat oraşul purtând pe tricou sigla ,,Vieţii libere”. „Este o onoare să alerg reprezentând Galaţiul, iar «Viaţa liberă» este un simbol al oraşului. Sper să vină ziua în care să se organizeze măcar un semimaraton în oraşul meu”, a declarat atletul  veteran, care s-a aflat la a treia cursă împreună cu fiul său.

Citeşte şi:  Alergători cu prichindelul alături, în tricicletă/ Zeci de gălăţeni s-au adunat sâmbătă pe Faleză

Citit 2846 ori Ultima modificare Luni, 23 Iunie 2014 17:39