FOTBAL/ OŢELUL a dat cu „stângu-n dreptul” în debutul sezonului. EŞEC împotriva celor de la Dinamo

FOTBAL/ OŢELUL a dat cu „stângu-n dreptul” în debutul sezonului. EŞEC împotriva celor de la Dinamo

Michael Weiss (Foto: Sonia Baciu) Michael Weiss (Foto: Sonia Baciu)
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
10 comentarii

* „Nu văd acest rezultat chiar atât de dramatic”, a declarat antrenorul Michael Weiss


Cu o echipă întinerită (n.r. 24,5 ani) şi fără prea multă experienţă în primele ligi, FC Oţelul s-a prezentat, luni seară, cu un lot subţire, pe terenul celor de la Dinamo. Duelul celor două formaţii, aflate în situaţii precare, atât financiare, cât şi de lot, a fost câştigat fără drept de apel de cei de la Dinamo, cu 4-0, prin golul din minutul 24 al brazilianului Elton şi hattrick-ul polonezului Kamil Biliscki ('28 - penalti, '54, '67). 
Optimist în continuare, tehnicianul german al FC Oţelul, Michael Weiss, a declarat la finalul partidei: „ Avem o problemă, dar trebuie să realizăm că încă suntem într-un proces de învăţare şi că trebuie să luăm acest meci ca pe o lecţie, ca pe o verificare pentru meciul etapei viitoare”.  Antrenorul gălăţenilor are în continuare încredere în jucătorii lui, precizând că „ar fi o greşeală să mă îndoiesc de ei, trebuie să le dăm curaj, să analizăm împreună greşelile şi să încercăm să jucăm mai bine”. 
Prima repriză a fost destul de bună, cu un joc care încă le dădea speranţe gălăţenilor, dar după 2-0 la pauză, cel de-al treilea gol, imediat după reintrarea pe teren, i-a demoralizat pe cei de la Oţelul: „Evoluţia noastră ne-a turnat plumb în picioare, a fost greu să ne mai revenim şi de acolo Dinamo şi-a făcut jocul prin pasele excesive. Nu e momentul să o luăm ca pe o tragedie, este doar prima etapă, mai sunt multe altele în care să recuperăm. Suntem tineri şi cred că ne putem motiva foarte repede”, a declarat, pentru Look Plus, atacantul Alexandru Zaharia.
Echipa de care a dispus tehnicianul Michael Weiss a fost: Vlăsie – Cojoc (Marus, minutul 70), Mişelăricu (căpitan), Sipovic, Murgoci – V. Gheorghe, Karlik – Onwuachi, Avdici, Al. Zaharia – Cr. Cristea (Ciftici, minutul 73).
După evoluţia din debutul sezonul, FC Oţelul împarte ultimul loc cu Ceahlăul Piatra Neamţ

Citit 1593 ori Ultima modificare Miercuri, 30 Iulie 2014 14:53

10 comentarii

  • postat de Andrey Joi, 31 Iulie 2014 20:19 78.96.77.*** Link la comentariu
    0
    1

    ma baieti degeaba il injurati pe Stan...nu conteaza daca a luat si el din bani sau nu a luat...haideti sa privim putin in trecut...cele mai bune performante aceasta echipa Otelul Galati le-a avut cu Marius Stan presedinte...in Intertoto cu el ne-am calificat..campionatul tot cu el...ia uitativa voi in trecut cand au fost alti presedinti ce performante a avut Otelul? as putea sa fac o comparatie intre Stan si Florentino Perez de la marele Real Madrid...cand a fost Perez presedinte la Real a avut performante si cand nu a fost Reral a fost de nerecunoscut...asa si Stan...cand a fost presedinte Otelul a avut performante cu niste jucatori anonimi de prin ligile inferioare...a avut ochi buni si cred eu ca inca mai are ochi pentru jucatori buni si ieftini...acum nu stiu cum este cel din functia de presedinte care este acum dar eu sper sa faca o treaba cat mai buna si cu acesti jucatori adunati de pe nicaieri...eu din pacate nu pot sa vin la meciuri pentru ca sunt mutat din Galati de 9 ani dar urmaresc in fiecare zi stirile despre echipa si o sustin cu tot sufletul...la masina sunt singurul din aceasta zona a tari care are stema echipei OTELUL GALATI si chiar daca cei care ma cunosc rad de mine cand pierde echipa dar eu tot cu ei tin si la bine si la rau asa ca as vrea sa o sustineti si voi indiferent de ce se va intampla

    HAI OTELUL!!!

    Raportează
  • postat de GSH Miercuri, 30 Iulie 2014 20:24 188.27.95.*** Link la comentariu
    1
    2

    Da, au venit putini sustinatori de acasa. Sunt de acord cu Galatean, multi suporteri de CLeague, putini ramasi. ERa usor de preconizat. Acum ies la iveala echipa de impostori ( lungul danut, nic constandache si alti pasivi gloriosi).
    Singura manifestare de luat in seama ar trebui facuta la Bucuresti, nu frectiile la picior de lemn facute recent. Eu ma alatur trup si suflet.

    Raportează
  • postat de Galatean Mandru Miercuri, 30 Iulie 2014 16:22 109.102.62.*** Link la comentariu
    3
    3

    Genial, numai ca in afara de niste povesti frumoase nu ai spus nimic. Cica Bors nu era patron era doar actionar. Era cel care detinea cele mai multe actiuni, era seful Consiliului de Administratie si el detinea puterea la Otelul. Ba chiar el l-a adus pe Stan inapoi in 2005. Stan nu a negat niciodata ca a luat prima de 400 de mii de euro, insa atunci cand aduci intr-o firma 20 d emilioane de euro, meriti o prima. Daca nu stii, Stan si-a pus casa gaj sa poata plati la un moment dat niste datorii ale clubului, asa ca in banii aia intrau si datoriile facute de Stan. Spui ca Bors nu era patron, ci doar executant, insa actele spun clar ca Otelul avea actionari, avea alti proprietari.
    Despre faptul ca Stan a trimis oamenii in strada, e iar o poveste fantastica, avand in vedere ca Stan a iesit in presa si a recomandat sa nu facem scandal, apoi dupa ce iesisera oamenii, a accentuat ca el nu considera necesara iesirea in strada.
    Despre faptul ca Bors a fost influentat in vreun fel de iesirea aceea in strada, e comic. Il vezi pe grasul asta care nu a cedat presiunii sindicatelor din combinat sa cedeze in fata a 100 de oameni, cati iesisera atunci?

    Raportează
  • postat de @Galatean Mandru Miercuri, 30 Iulie 2014 16:05 5.13.169.*** Link la comentariu
    2
    3

    Stan era in imposibilitatea de a lua bani,dar,conform rapoartelor oficiale,in acel an a fost cel mai bine platit angajat cu o suma de jumatate de milion de euro,Culmea ca banii aceia si i-a acordat singur..De altfel ruptura intre Stan si Bors s-a produs in momentul in care Stan, singurul din club care avea drept de semnatura in banca,l-a sarit pe Bors dar si pe ceilalti actionari de la cascaval.Apropos, Bors nu era patron ci actionar, patron e Adamescu. Logica spune ca daca Bors era patron putea actiona foarte bine cum a actionat Adamescu:isi insusea banii si ii acoperea in gestiune cu fel de fel de facturi false si gata. Numai ca in fapt patronul din umbra era Arcelor Mittal,iar acestia au pus capat acestei dispute mandatandu-l pe Bors sa dea clubul unui investitor. Mittalul nu putea obtine bani din club conform contractului de privatizare al combinatului,in schimb era obligat sa cotizeze anual o suma de bani in echipa. Asa ca au speculat momentul si au dat clubul cu tot cu zecile de milioane tocmai pentru a scapa de datoria de a vira anual in conturile clubului aprox 1 mil euro.Acum ca Bors si-o fi primit parandarat de la Adamescu cand i-a facut clubul cadou, asta nu se mai stie.Cert este ca ruptura s-a produs in momentul in care actionarii ar fi emis pretentii sa primeasca si ei prime la nivelul la care isi aprobase Stan pentru el,o suma de ordinul sutelor de mii de euro,si atunci i-au suspendat dreptul lui Stan de semnatura in banca. Atunci a fost momentul cand Stan s-a folosit de suporteri,i-a trimis chiar in strada sa strige jos labele de pe Otelul iar Bors,atacat din toate partile,i-a facut acest cadou lui Adamescu care statea foarte prost la bani lichizi in ciuda vastelor sale afaceri.Deci vina pentru faptul ca a fost distrus acest club apartine in aceiasi masura celor doi,Bors si Stan,Adamescu numai a executat extractiile din conturi.Cert este ca,de cand Stan este la carma orasului,tot sportul galatean se duce de rapa-handbal practic nu mai avem,fotbalul e in coborare abrupta, cluburile se desfiinteaza,sporturi individuale ioc. Asa ca,daca iubiti sportul in general,fotbalul in special,nu-i mai cautati alibiuri lui Stan sau lui Adamescu,luati baieti taurul de coarne si manifestati. Dar nu pe stadion, ci in fata primariei sau chiar la Bucuresti,acolo unde este sediul clubului.

    Raportează
  • postat de Panait Miercuri, 30 Iulie 2014 14:21 81.12.149.*** Link la comentariu
    0
    4

    S-a vazut la meciul din Cupa Ligii ca cele mai slabe echipe sunt Otelul si Ceahlaul!
    Daca nu se aduce urgent jucatori de valoare la Otelul vom incasa goluri multe la fiecare joc.. si apoi la final ne vom chinui sa reducem din golaveraj pentru a ne mai ridica putin in clasament si a scapa de retrogradare.
    Vreau un Otelul care sa bata si el cu 4-0 pe cineva si sa aiba determinarea jucatorilor de la Dinamo!

    Raportează
  • postat de Galatean Mandru Miercuri, 30 Iulie 2014 11:48 109.102.62.*** Link la comentariu
    4
    4

    @JOHN : Stan era in imposibilitatea de a lua banii. El era director, patronul era Ionel Bors. Raspunde la intrebarea asta, de ce ar fi dat Bors banii din propriul buzunar lui Marius Stan? Sa zicem ca ii dadea o prima substantiala, dar au disparut peste 13-14 milioane de euro. De ce Ionel Bors ar fi bagat banii lui Stan in buzunar, cand ii putea baga in propriul buzunar?
    Vad ca tot strigati contra lui Stan ca el a furat banii, dar nimeni nu vrea sa raspunda acestei intrebari.

    Raportează
  • postat de Gica Geografu Miercuri, 30 Iulie 2014 09:51 5.13.169.*** Link la comentariu
    7
    2

    Exista un proverb romanesc"Numai boul e consecvent". Asa ca,dragi suporteri,fiti consecventi si incurajati o echipa facuta sa fie efectiv retrogradata pana la finalul turului,pe principiul asta e, cu asta ne multumim. Lasa ca Adamescu s-a ales cu un tun de 20 de milioane de aici dar voi toti ii sustineti clubul. Exact ce au patit asiguratii de la Astra,alta firma a lui Adamescu, au platit RCA-ul,au primit chitanta, dar banii au intrat direct in buzunarele aceluiasi mafiot Adamescu care nu le inregistra decat atunci cand respectivul avea vreun eveniment rutier.Faliti-va ca-i sustineti practic firma fiindca clubul poarta doar in denumire Galati,sediul social fiind la Bucuresti. Apropos, ati gasit Ruwanda pe harta?

    Raportează
  • postat de JOHN Miercuri, 30 Iulie 2014 09:19 213.177.20.*** Link la comentariu
    3
    5

    s(a)tane da banii inapoi clubului ca sa-si cumpere jucatori si du-te dupa adamescu

    Raportează
  • postat de Adi Miercuri, 30 Iulie 2014 09:09 82.137.11.*** Link la comentariu
    1
    3

    Media de varsta a lotuliu este de 23,8 ani.

    Raportează
  • postat de Galatean Miercuri, 30 Iulie 2014 06:30 5.13.212.*** Link la comentariu
    4
    10

    Avand in vedere lipsa aproape totala de omogenitatea a lotului din care au plecat peste 20 de jucatori !, lipsa unui atacant de careu, rezultatul final nu ne surprinde deloc. Suporterii adevarati se vad in conditii dificile, ca cele de acum deci Hai Otelu Galati !!!!

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.