Bilanţ impresionant pentru karateka gălăţeni la Campionatul Naţional: 47 de medalii

Campionatul Naţional de Karate Tradiţional - Fudokan pentru copii, desfăşurat la Galaţi în organizarea Karate Club, în colaborare cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret şi Primăria Galaţi, s-a încheiat cu un bilanţ impresionant pentru cele trei cluburi de profil din Galaţi: Karate Club, Meikyo şi Kodo.

Competiţia a reunit 35 de cluburi din ţară cu un număr de 275 de sportivi, cluburile gălăţene având 33 de sportivi pe podium, care au câştigat 47 de medalii.

Meikyo (antrenori Dana Stamate Farkaş, Nicușor Diaconu și Eusebiu Diaconu) a obţinut 19 medalii: 13 de aur, trei argint şi trei de bronz, prin Radu Cazacu (aur și argint), Claudiu Trifu (2 medalii argint), Andreea Suditu (aur),  Teodora Homner (argint), Georgiana Staicu (2 aur și un bronz), Răzvan Postelnicu (2 aur), Mihai Amarinei (2 aur), Alexandra Tomiță (aur și bronz), Andra Isvoranu (aur și bronz), Robert Ștefan (aur), Rareș Bălănică (aur), Ana-Maria Suditu (locul IV), Diana Toma (locul IV) și Irina Popeti (locul IV). La Campionatul European s-au calificat 14 karateka de la acest club.

Karate Club, antrenori Nicolae Mărăndici și Iuliana Totolici, a obţinut 19 medalii: cinci aur, trei argint şi 11 de bronz prin următorii karateka: Irina Constantin (o medalie de aur și 3 de bronz),  Gabriel Aioanei (aur și argint), Mircea Dorobăț (argint), Dragoș Mazuru (argint), Raluca Simbanu (bronz), Alex Popa (aur și argint), , Radu Drăguț (bronz), Iustin Gaibăr (locul VII), Mihai Drăguț (2 medalii de aur și un bronz), Victor Mirea (aur și bronz), David Buruiană (bronz) și  Mihnea Enache (bronz). Alături de aceștia s-au calificat la ”europene” și Lucian Munteanu (locul IV), Minica Puflea (locul V), Robert Sasu (locul VI), Delia Stegărescu (locul VII), Robert Gaibăr (locul VIII).

CS Kodo, antrenori Mihai-Cristian Tâmpeanu și Alin Daiciu, a obţinut 9 medalii prin  Diana Lupu (aur), Andrei Radu (bronz), Daniel Negoiţă (bronz), Vlad Popescu (o medalie de aur, una de argint şi trei de  bronz), Ana Maria Popescu (aur) şi Vlad Binicheţ (bronz).

Campionatul European va avea loc la sfârşitul lunii martie, la Napoli (Italia).

Citit 2137 ori Ultima modificare Marți, 10 Martie 2015 22:32