Băieții de la Phoenix au reușit a șaptea victorie consecutivă

Cornel Cioacătă

Echipa masculină de baschet Phoenix „U” a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul 87-62 (19-18, 23-19, 15-13, 30-12), formația Rapid București, într-un meci contând pentru etapa a șaptea din turneul semifinal al Ligii I.

După o primă jumătate de joc echilibrată, sportivii antrenaţi de Florin Nini au preluat conducerea în minutul 25 (51-45), iar de atunci jucătorii de la Rapid nu au mai reușit să se apropie la scor de gălățeni. Meciul s-a încheiat cu un ultim “sfert” în care pe teren au contat doar cei de la Phoenix.

Marcatorii de la Phoenix au fost: Cioacătă 21 puncte și 11 recuperări, Pîrlog 20 p + 6 rec., Brown 13 p + 2 rec., Țelinoiu 12 p (1X3 p) + 6 pase decisive, Bălănică 11 p + 12 rec., Vîrnă 3 p + 3 rec., Badea 2 p + 5 rec., Popa și Bălan - câte 2 puncte și Chiriac un punct. Au mai jucat Harrison și Sava.

După această etapă, Phoenix se menține pe primul loc în grupa de promovare, cu 14 puncte. Primele patru echipe clasate în această grupă vor participa la turneul final, de unde primele două clasate vor promova în Liga Națională.

Citit 1212 ori Ultima modificare Duminică, 05 Aprilie 2015 12:28