FCM Dunărea a făcut instrucţie cu Dinamo II: 7-0 (5-0)

Echipa a doua a clubului Dinamo a venit la Galaţi aureolată de o poziţie mai mult decât onorabilă în clasament - locul 6. Cum gălăţenii se aflau cu patru poziţii mai jos, ambiţiile s-au amplificat foarte mult.

Începutul jocului ne-a oferit o dispută echilibrată, conform cu statutul celor două combatante. Dar, odată deschis scorul, elevii lui Bordeianu s-au dezlănţuit. Între minutele 23 şi 28 tabela a suportat nu mai puţin de trei modificări!

A deschis scorul Cristea (şut din careu, balon deviat, sub bară), l-au majorat Enache (care a profitat de o inexactiate din careul advers) şi Emil Cristian ("cap" precis, după o lovitură de colţ). Cu acest scor liniştitor, dunărenii au devenit şi mai siguri în evoluţie, în timp ce bucureştenii nu-şi găseau ritmul.

Mai ales că peste alte trei minute Cristescu şi-a încercat şansa, cu un şut de la 40 metri, portarul Vlad - pe care mulţi îl vedeau înlocuitorul lui Lobonţ! - gafând inexplicabil, scăpând balonul printre picioare!

Până la pauză, ai noştri au mai punctat o dată - din Andreas Popescu (min. 44) - "rotunjind" şi mai mult scorul.

La reluare, oaspeţii au o perioadă de joc bun, însă defensiva noastră s-a aflat la post. Scorul s-a menţinut până în min. 70, când Ionuţ Enache a marcat al doilea său gol, tabela fiind fixată la 7-0 în min. 89, când a punctat şi juniorul Dorojan.

O frumoasă victorie, de final de sezon, care face ca Dunărea să facă un important salt în clasament. În partea a doua a meciului antrenorul gălăţean introdus în teren nu mai puţin de trei jucători foarte tineri - Măstăcan, State şi Dorojan.

A arbitrat craioveanul Eduard Constantinescu - asistat de Ionuţ Borca (Ploieşti) şi Gabriel Georgescu (Constanţa - următoarele formaţii:

DUNĂREA: Mindileac (Măstăcan) - Cristescu, Em. Cristian, Dima, D. Popescu - Văsui (Dorojan), Cristea, Velescu, V. Munteanu (State) - A. Popescu, I. Enache.

DINAMO II: Vlad - Taplamaci (Coandă), Niţu, Melinte, Dragomir -  Bucşă, Marcu, Dragalina, Moise (V. Ştefan) - Grigore (Corcoveanu), Buşcă.

Următorul meci va fi câştigat de gălăţeni prin forfait, întrucât adversara lor - Ştiinţa Bacău, s-a retras, cu câteva zile în urmă, din competiţie.

Citit 876 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00