Juniorii de la CSU, medaliaţi la "Naţionalele" seniorilor la badminton

Juniorii de la CSU, medaliaţi la "Naţionalele" seniorilor la badminton
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Ultima competiţie de badminton a actualului sezon s-a desfăşurat, timp de trei zile, la Timişoara: Campionatul Naţional de seniori. În Sala Sporturilor „Constantin Jude” şi-au dat întâlnire echipele principalelor cluburi cu secţii de badminton din ţară: Sportul Studenţesc, Ştiinţa Bacău, CS Universitatea Galaţi, Politehnica Iaşi, Universitatea Craiova şi CSM Timişoara.
În această companie, gălăţenii s-au prezentat cu opt sportivi: Cosmin Panfil, David Niţu, Florin Tudor, Radu Rusu, Cătălina Simionescu, Miruna Niţu, Andreea Dimitriu şi Irina Călin. Doi dintre aceştia au reuşit clasări pe locul al treilea, poziţii care le-au adus trei medalii de bronz. Cătălina Simionescu a ocupat locul trei la simplu şi aceeaşi poziţie la dublu mixt, împreună cu bucureşteanul Collins Filimon. A treia medalie a fost cucerită de Radu Rusu, la dublu băieţi, împreună cu timişoreanul Andreas Thiel. De asemenea, sportivii noştri au fost foarte aproape de medalii, prin David Niţu, Radu Rusu şi Miruna Niţu – la simplu, precum şi în patru situaţii de dublu: Miruna şi Cătălina, Dimitriu şi Călin, Tudor, Niţu şi Panfil.
Antrenorul Dorel Badiu s-a declarat mulţumit de prestaţia elevilor săi: „Pentru că ne aflăm la final de sezon competiţional, unul foarte încărcat, cele trei medalii reprezintă o realizare notabilă, mai ales dacă ţinem cont de faptul că sportivii noştri sunt cu mult sub vârsta senioratului. Rezultatele puteau fi şi mai bune, dacă cel puţin un dublu, dintre cele două de fete, reuşea să treacă de sferturi. Organizarea a fost la înălţime, respectiva sală găzduind meciuri din Campionatul European de baschet cu câteva zile în urmă. La această oră de bilanţ, consider că sportivii noştri, care au reprezentat CS Universitatea, şi-au făcut pe deplin datoria, obţinând o serie de succese care le fac cinste, răspunzând, astfel, eforturilor făcute de conducerea clubui”, ne-a declarat tehnicianul gălăţean.
După aceste zile pline, sportivii au intrat într-o binemeritată vacanţă, iar pregătirile pentru viitorul sezon vor debuta pe 10 august.
Ex Foto: Antrenoul Dorel Badiu, alături de David Niţu şi Cosmin Panfil

Citit 1127 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.