Oţelul încearcă prima victorie a sezonului iar Lieștiul e lider in Liga III

În etapa a treia din Liga II, Oţelul va juca astăzi, în deplasare, cu Dacia Unirea Brăila, de la ora 11.00. Aceasta va fi cea de-a doua confruntare din această săptămână dintre cele două echipe, după ce miercuri, în Cupa României, s-a impus formaţia brăileană cu 3-1 în reprizele suplimentare, la finalul primelor 90 de minute scorul fiind egal, 1-1. Cristian Munteanu, managerul sportiv al FC Oţelul, spune că evoluţia echipei în partida de miercuri îl face să aştepte cu optimism acest meci. „De prin minutul 20 am dominat meciul, echipa a arătat că poate şi ne dă speranţe într-un rezultat bun, sâmbătă”, a spus Munteanu. În sfârşit, antrenorul Daniel Florea îl va putea folosi pe francezul Diarra, căruia i-a sosit ieri „cartea verde” şi acum poate juca pentru Oţelul.

Sporting Liești, lider in Liga III

Şi echipa gălăţeană din Liga a III-a, Metalosport, speră să obţină astăzi prima victorie, după ce a pierdut în primele două runde. În această etapă, Metalosport va juca pe teren propriu (Stadionul Dunărea), cu Cetatea Tg. Neamţ. Cealaltă echipă de liga a treia din judeţ, Sporting Lieşti, deși s-a confruntat cu multe probleme în această vară, schimbându-şi lotul aproape în totalitate cu puţin timp înaintea începerii campionatului, are un start de sezon impresionant. Echipa antrenată de Ionuţ Niculcea a jucat aseară în etapa a treia şi a reuşit să câştige în deplasare, scor 2-0, partida cu CSM Paşcani. Cu şapte puncte din nouă posibile, echipa lieşteană este, cel puţin până astăzi, la terminarea celorlalte meciuri ale etapei, suprinzătorul lider al Seriei I.

Debut pentru echipa feminină

Tot pe Stadionul Dunărea, dar duminică de la ora 11.00, noua echipă de fotbal feminin din Galaţi, FC Universitatea, va debuta în competiţiile oficiale, urmând să joace în „Cupa României” în compania formaţiei Măgura Bacău. Va arbitra gălăţeanul Florin Macovei, ajutat de Daniel Vlase şi Răzvan Bedreagă.

Interesante se anunţă a fi şi meciurile echipelor gălăţene participante în Campionatul Naţional al juniorilor A şi B. O singură partidă se va disputa la Galaţi, cea a juniorilor B de la FC Oţelul şi CS Regal Ferdinand I Bucureşti (Stadionul „Siderurgistul”, duminică, ora 14,00). Întâlnirea juniorilor A nu va avea loc, întrucât bucureştenii nu au juniori mari. Iată şi programul partidelor celorlalte două cluburi gălăţene: Steaua – Liceul Sportiv şi Gloria Buzău – ACS Municipal Dunărea.

EX. Foto: Miercuri, în Cupă, Oţelul a fost la două minute de victorie la Brăila

Citit 1274 ori Ultima modificare Sâmbătă, 12 Septembrie 2015 09:10