BASCHET/ Fetele de la Phoenix - victorie uşoară, băieţii - la un pas de surpriză

Echipa de baschet feminin Phoenix a câştigat, scor 81-28 (56-8), în deplasare, în faţa formaţiei CSM Satu Mare, în cadrul etapei a patra din Liga Naţională de baschet feminin (LNBF). Echipa gălăţeană a stabilit soarta meciului încă din primele minute de joc, când a atins scorul de 21-0. Antrenorul echipei gălăţene, Eugenio Rodrigues, a profitat de slăbiciunea echipei din Satu Mare şi a rulat întregul lot. "Meciul a fost unul fără istoric, Satu Mare fiind o echipă slabă. Cu toate astea, am abordat meciul foarte serios şi l-am tranşat încă de la început. De la scorul de 21-0, am folosit toate jucătoarele, în special pe cele care nu au evoluat foarte multe minute până acum. Ne-am păstrat ritmul de joc, iar rezultatul final a fost incontestabil", a declarat Rodrigues.

Cele mai bune realizatoare ale echipei Phoenix au fost: Cassie Rochel, care a realizat primul său „double-double” din LNBF, cu 18 puncte, 21 recuperări şi 3 pase decisive, MyNeshia McKenzie - „double-double”, cu 11 puncte, 13 recuperări şi 2 pase decisive. Celelalte realizatoare: Amanda Frost 10 puncte şi o pasă decisivă, Bianca Fota 10 p, 3 r, 2 pase, Mădălina Geleriu 9 p, 6 r, 3 pase decisive, Gabriela Necula 8 p, 6 r, Denisa Fota 8 p, 3 r, 2 pase decisive şi Chrisstasia Walter 7 puncte, 4 recuperări şi 5 pase decisive.

Următorul meci al echipei Phoenix se va disputa miercuri, pe teren propriu, cu formaţia Rapid Bucureşti.

Echipa masculină a aceluiaşi club a pierdut, scor 81-86 (29-44), în faţa formaţiei Steaua, în cadrul etapei a treia din Liga Naţională.

Gălăţenii au fost foarte aproape de a produce o surpriză de proporţii. După o primă jumătate de meci în care au fost conduşi, cu 13 puncte (35-22), respectiv, 15 puncte (44-29) la pauză, echipa antrenată de Florin Nini a reuşit să revină în joc, adjudecându-şi ultimele două sferturi. Cu 11 secunde înaintea finalului, Phoenix era la doar trei puncte distanţă de Steaua, Threatt a faultat, cei de la Steaua realizând cele două aruncări de la libere şi încheind meciul cu victoria lor.

Realizatorii de la Phoenix au fost: Bojovic 20 puncte, 4 recuperări, Pesic 17 p, 2 r, Lemyk 15 p, 6 r, Tresac 14 p, 4 r, Borşa 6 p, 1 r, Rohde 4 p, 3 r, Threatt 3 p, 7 pase decisive şi Petică 2 puncte.

Citit 1249 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00