Fetele de la Phoenix au pierdut în fața liderului

Echipa de baschet feminin Phoenix a pierdut, scor 86-58 (42-29), meciul susținut miercuri seară, în deplasare, în fața echipei Sepsi Sf. Gheorghe, vicecampioana, în cadrul etapei a zecea din Liga Națională (LNBF).

Partida a avut un start bun pentru echipa gălățeană, aceasta conducând și cu trei puncte, până în minutul 7, când Sepsi au egalat la 14 și și-a arătat valoarea de lider al actualului campionat, preluând frâiele jocului, primul sfert fiind încheiat cu scorul 23-14. Ce a urmat a fost o continuă cursă de urmărire, în care fetele de la Phoenix s-au luptat să reducă din diferențele de scor: 37-23 (min 17), 72-41 (32) sau 82-49 (36).

De remarcat că o treime din punctele marcate de Sepsi au fost de 3 puncte (9 din 28 de aruncări), comparativ cu Phoenix care din șase încercări nu a reușit niciuna.

Antrenorul Eugenio Rodrigues consideră că partida a fost una grea, dar are încredere în echipa sa. ”A fost un meci greu. Sepsi au o echipă foarte bună, ne-au forțat din toate părțile, noi având 28 de mingi pierdute. Câștigarea partidei a depins mult de aruncările de trei puncte. Am avut sub 15 puncte diferență aproape 30 de minute de joc, asta arată cât de mult am luptat și ne dă încredere în viitor”, a spus Rodrigues.

Marcatoarele de la Phoenix au fost: Chisstasia Walter 20 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive, MyNeshia McKenzie (13-11-4, al treilea ”double-double” din LNBF), Amanda Frost (13-3-2), Cassie Rochel (8-9-0), Romina Filip (2-0-0), Andreea Crețu (2-1-1) și Hanna Demeter (0-1-0).

După această etapă, Phoenix se menține pe locul șapte în LNBF, cu 13 puncte, la egalitate cu CSBT Alexandria. Celelalte rezultate ale etapei sunt: U Cluj - CSM Târgoviște 87-79, Univ ICIM Arad - CSU Brașov 80-70, CSBT Alexandria - Danzio Timișoara 72-58 și Rapid - CSM Satu Mare 50-47. CSU Alba Iulia a stat.

Următorul meci al echipei Phoenix, ultimul din turul campionatului, va avea loc pe 29 noiembrie, în deplasare, cu Danzio Timișoara.

Citit 898 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00