Phoenix a câștigat primul meci din sferturile de finală ale Cupei României

Echipa de baschet feminin Phoenix a debutat cu dreptul în faza sferturilor de finală din ”Cupa României”. Miercuri seară, Phoenix a câștigat, în deplasare, turul cu CSBT Alexandria, scor 91-71 (43-42).

Partida a fost una foarte echilibrată în prima jumătate, cele două echipe au fost într-o cursă de urmărire continuă, cu multe schimbări la conducere, ultima egalitate fiind în minutul 21, scor 47-47. ”Ruptura” s-a produs în minutul 25, când Phoenix a reușit să se desprindă la cinci puncte (55-50), diferența crescând la 13 puncte (67-54, min 28) și 21 de puncte (75-54, min 32).

Cea mai eficientă jucătoare a echipei gălățene a fost Cassie Rochel, cu 23 de puncte, 13 recuperări și o pasă decisivă, totul pentru un indice de eficiență de 32 de unități. Celelalte realizatoare au fost: MyNeshia McKenzie 22 puncte, 12 recuperări, 4 pase decisive, Amanda Frost (19-1-2), Chrisstasia Walter (17-6-11), Romina Filip (4-5-1), Bianca Fota (4-0-0) și Andreea Crețu (2-3-3). Au mai evoluat: Denisa Fota și Hanna Demeter.

Meciul retur se va juca, miercurea viitoare, la Galați.

Celelalte rezultate ale sferturilor sunt: Goldiș ICIM Arad - Olimpia CSU Brașov 70-53 și CSM Târgoviște - Sepsi Sf. Gheorghe 55-70. Ultima partidă a ”sferturilor”, cea dintre U Cluj și CSU Alba Iulia, se va juca pe 7 decembrie.

Citit 764 ori Ultima modificare Joi, 03 Decembrie 2015 15:37