Fetele de la Phoenix au fost dinamitate în sfertul trei la Arad

Echipa feminină de baschet Phoenix a pierdut, scor 97-77 (46-41), partida susţinută joi seară, în deplasare, în faţa echipei ICIM Arad, într-un meci restant din cadrul etapei a 12-a din Liga Naţională (LNBF).

Phoenix a avut un prim sfert de meci foarte bun, în care a revenit de la minus 10 puncte (scor 13-3), a egalat în  min. 8 şi a încheiat chiar la conducere primele 10 minute (21-25). În sfertul secund, arădencele au reuşit să revină la conducere şi intrarea la pauză să o facă cu un avantaj de cinci puncte (46-41). Însă, a urmat un sfert trei cu un joc foarte slab făcut de Phoenix, scorul parţial pentru această perioadă fiind mai mult decât elocvent: 28-7. Cea mai mare diferenţă a fost de 30 de puncte (78-48, min 31). În sfertul al patrulea Phoenix a avut o uşoară revenire, a echilibrat partida, reuşind să mai reducă din ecart.

Antrenorul Eugenio Rodrigues a spus că „banca de rezerve” a făcut diferenţa în acest meci. „Am jucat trei sferturi la un nivel foarte înalt, de aproape 100 la sută, dar e greu să joci tot meciul aşa. Banca arădeană a marcat 25 de puncte, în timp ce a noastră doar patru puncte”, a declarat Rodrigues.

Cea mai eficientă jucătoare a echipei Phoenix a fost MyNeshia McKenzie (foto, echipament alb), cu 23 de puncte, 7 recuperări şi 4 pase decisive. Celelalte realizatoare au fost: Amanda Frost cu 25 de puncte şi o recuperare, Cassie Rochel (11-7-1), Romina Filip (8-4-1), Chrisstasia Walter (6-2-6), Hanna Demeter (2-4-1) şi Andreea Creţu (2-3-0). Au mai evoluat Bianca şi Denisa Fota.

Echipa gălăţeană va juca din nou astăzi (ora 18,00), tot în deplasare, cu CSU Alba Iulia, într-un meci contând pentru etapa a 14-a din LNBF. Phoenix va aborda partida de pe locul şapte, cu 18 puncte, în timp ce adversara se află pe locul patru, cu 20 de puncte.

Altfel, partida ce era programată pentru astăzi, la Galaţi, dintre echipele masculine de primă ligă Phoenix şi Steaua, a fost amânată la cererea conducerii echipei bucureştene, până la o dată ce va fi anunţată ulterior.

Duminică, de la ora 14,00, echipa masculină Phoenix 2 va juca, pe teren propriu (Sala Sporturilor, ora 14,00), cu formaţia Politehnica Iaşi, într-un meci contând pentru etapa a 10-a din eşalonul secund.

Citit 997 ori Ultima modificare Vineri, 18 Decembrie 2015 15:59