Baschetbalistele de la Phoenix au pierdut în fața Alexandriei

Echipa feminină de baschet Phoenix a pierdut, scor 77-87 (46-48), meciul susținut sâmbătă, în deplasare, la Craiova, în compania formației CSBT Alexandria, în cadrul etapei a 20-a din Liga Națională (LNBF), după ce în tur, Phoenix a câștigat cu scorul 74-71.

Partida a avut un început echilibrat, Phoenix încheind primul sfert cu un avantaj de patru puncte, adversarele s-au remontat și au preluat conducerea în minutul 15, scor 38-36, ca apoi după câteva răsturnări de scor, să domine a doua jumătate a meciului. Cea mai mare diferență, în defavoarea gălățencelor a fost de zece puncte (scor 69-59, min 28, 71-61, min 30, respectiv 87-77, la final).

Din echipa gălățeană a  lipsit Cassie Rochel, încă accidentată, dar a debutat ultima achiziție, Montia Johnson (foto, echipament albastru).

Antrenorul Eugenio Rodrigues este nemulțumit de evoluția echipei sale. ”Am făcut un meci urât, ne trebuie mai multă ambiție în fiecare joc. Debutul Montiei a fost bun, se poate și mai bine, dar pentru primul ei meci a fost bine”, a spus Rodrigues.

Cea mai bună jucătoare de la Phoenix a fost MyNeshia McKenzie, ajunsă la al nouălea său ”double-double” în LNBF,  23 puncte și 13 recuperări. Celelalte realizatoare au fost: Chrisstasia Walter, 19 puncte, 10 recuperări și 6 pase decisive,  Romina Filip (16-5-1), Amanda Frost (10-7-3), Montia Johnson (6-3-2, în 24 de minute jucate), Hanna Demeter (2-3-0), Andreea Crețu (1-2-0) și Mădălina Geleriu o pasă decisivă.

După această meci, Phoenix se menține pe locul șapte, cu 27 de puncte. Din sezonul regulat, Phoenix mai are de disputat două meciuri, ambele acasă, cu Sepsi Sf. Gheorghe (miercuri), respectiv cu Danzio Timișoara (la finalul săptămânii viitoare).

Citit 736 ori Ultima modificare Duminică, 24 Ianuarie 2016 13:28