Dansatorii gălăţeni au cucerit bronzul la Campionatul Naţional

(10 voturi)

La Campionatul Naţional de dans sportiv, desfăşurat la Bucureşti, gălăţenii de la cele trei cluburi de profil - Fantezia, Acanta şi Beija Flor - au obţinut rezultate mai modeste decât la ediţia precedentă, reuşind doar o clasare pe podiumul de premiere.

Clubul Fantezia, prezent în competiţie cu nouă perechi, a obţinut medalia de bronz, prin perechea Maria Radu şi Cosmin Lupoaie, la secţiunea latino (categoria 14-15 ani). Aceştia au obţinut locul 5 la secţiunea standard. Celelalte rezultate notabile ale dansatorilor de la Fantezia au fost: locul 4 pentru Tea Neculae - Rareş Vădană (secţiunea latino,12-13 ani), locul 4 Diandra Illeş (Authentic Bacău) - Mihai Paraschiv (latino,19-34 ani), locul 4 Maria Hârtopeanu - Rareş Lefter Anghelescu (standard, 10-11 ani) şi locul 4 Andra Radu - Raul Faliboga (standard, 19-34 ani).

În urma rezultatelor obţinute în cadrul acestei competiţii, nouă sportivi ai clubului gălăţean au fost selecţionaţi în lotul naţional lărgit.

Preşedintele clubului Fantezia, Marian Adam, se declară totuşi mulţumit de rezultate. „În contextul în care toate perechile noastre din acest an au schimbat atât categoria de vârstă, trecând la cea superioară, cât şi partenerii, putem spune că suntem mulţumiţi de clasările obţinute”, a spus Adam.

În ediţia precendentă, Raul Faliboga a concurat alături de Loredana Buţea, obţinând titlul de campion naţional la categoria standard, 16-18 ani.

Clubul Acanta a fost prezent în concurs cu şapte perechi. Trei dintre acestea au obţinut rezultate care le-au permis intrarea în lotul naţional extins, conform conducerii clubului. Clasările acestor perechi au fost: locul 10 - Beatrice Axinte/Răzvan Manolache, secţiunea standard, 14-15 ani; la secţinea latino, locul 9 pentru Carla Sava/Teodor Borcan, respectiv, locul 10 pentru Luana Glonţ/Horia Bucur (ambele la categoria de vârstă 12-13 ani). Preşedintele clubului, Eliza Hioară, spune că rezultatele sunt mulţumitoare. “Având în vedere că dansatorii noştri au schimbat în acest an categoria de vârstă şi că se antrenează doar două zile pe săptămână, cred că rezultatele lor sunt bune”, a spus Hioară.

De la Beija Flor a fost prezentă o singură pereche, Daria Ichim - Cristian Indrican, care s-a clasate pe locul 21, atât la standard, cât şi la latino (10-11 ani).

Altfel, în acest weekend, în organizarea clubului Beija Flor, la Sala “Siderurgistul” va avea loc a zecea ediţie a Concursului Naţional de dans sportiv dotat cu trofeul “Cupa Beija Flor”.

Citit 3416 ori Ultima modificare Joi, 10 Martie 2016 17:20