Copiii gălăţeni sunt campioni la karate tradiţional

(8 voturi)

Campionatul Naţional de karate tradiţional pentru copii, desfăşurat la Galaţi în organizarea Karate Club, în colaborare cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret şi Primăria Galaţi, s-a încheiat cu un bilanţ impresionant pentru cele trei cluburi de proofil din Galaţi: Karate Club, Meikyo şi Kodo.

Competiţia a reunit 425 de sportivi din ţară, cluburile gălăţene având 25 de sportivi pe podiumul de premiere, care au obţinut 38 de medalii.  Aceştia, alături de alţi doi - clasaţi pe locul patru, au obţinut calificarea la “Europenele” din toamnă.

Meikyo, antrenori Dana Stamate Farkas, Eusebiu Diaconu şi Adrian Farkas, a obţinut 25 de medalii: 13 de aur, patru de argint, şi opt de bronz, dar şi şase locuri 4, prin sportivii: Alexandra Tomiţă (o medalie de aur, două de argint şi una de bronz), Radu Cazacu (aur şi 2 argint), Robert Ştefan (aur, 2 bronz şi un loc patru), Yasmina Zamfir (aur, argin şi bronz), Rareş Bălănică (aur, argint şi un loc patru), Claudiu Trifu (aur şi argint), Teodora Homner (aur şi bronz), Diana Toma (aur şi bronz), Andreea Suditu (aur şi bronz), Georgiana Staicu (aur şi un loc patru), Alexia Manole (argint şi bronz), Erika Mocăniţă (aur), Sofia Sabău (aur), Andra Manole (aur), Alessia Baban (argint), Alexia Miron (argint), Eduard Porumb (argint), Viorel Bălănică (bronz), Răzvan Postelnicu (3 locuri patru) şi Ştefan Iacomi (locul patru).

În cadrul aceleaşi competiţii a avut loc şi prima ediţie a “Cupei Regelui Mihai I”, trofeul fiind obţinut de micii karateka de la clubul Meikyo. “Mesajul Casei Regale ne-a inspirat şi moştenirea lăsată de Sensei Dan Stuparu ne-a determinat să câştigăm acest trofeu remarcabil. Astfel, Meikyo are onoarea, dar şi privilegiul de a găzdui această prestigioasă cupă până la următoarea ediţie”, a declarat Dana Farkas.

Karate Club (antrenori Nicolae Mărăndici şi Silviu Băraru) a obţinut la Campionatul Naţional 11 medalii: cinci de aur şi şase de argint, dar şi un loc patru, prin sportivii: Irina Constantin (o medalie de argint şi un loc 4), Radu Drăguţ (aur), Mihai Drăguţ (aur şi 3 argint), Cosmin Şerban (aur şi 2 argint) şi Victor Mirea (aur şi argint).

Kodo, antrenori Mihai-Cristian Tâmpeanu, Alin Daiciu şi Alex Butură, a obţinut două medalii de bronz, prin sportivii Vlad Popescu şi Andrei Radu, ambii având şi câte o clasare pe locul patru.

Campionatul European va avea loc în luna octombrie, la Cracovia (Polonia).

Citit 2039 ori Ultima modificare Joi, 21 Aprilie 2016 11:00