Cupa României | Metalosport a trecut de... Tudora

Miercuri după-amiază, în faza naţională a „Cupei României”, s-au disputat primele  jocuri ale etapei a treia. Între participante s-au numărat şi două echipe din judeţul nostru.

Metalosport s-a deplasat tocmai în judeţul Botoşani, pentru meciul cu echipa Transdor Tudora, participantă în campionatul judeţean. Meciul nu a fost foarte simplu, pentru că la pauză botoşănenii s-au aflat în avantaj. Pe parcurs, însă, oaspeţii şi-au respectat statutul de echipă divizonară (în eşalonul al treilea) şi au întors rezultatul. La finele timpului regulamentar, gălăţenii s-au impus cu scoru de 2-1 (0-1). Gazdele au deschis scorul înainte de pauză, printr-un şut deviat, iar la reluare gălăţenii au punctat de două ori, prin Ionuţ Constantinescu, din centrarea lui Bahnaşu, şi Mihu. În prima repriză, un jucător de la Transdor a fost eliminat pentru fault dur.

Metalosport a aliniat formaţia: Jalbă - Stancu, Cârjă, Gâţă, Ragălie - Zaharia (min 74 Perju), Milea, Munchiu (min 74 Blănaru), Mihu - Constantinescu, Anastasie (min 46 Bahnaşu).

Sporting Lieşti a avut o misiunea mai grea, întâlnind în deplasare, o colegă de eşalon - Aerostar Bacău. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, însă lieştenii au egalat în timplul regulamentar. Autorii golurilor - Bârlădeanu şi Yurgen. S-a procedat la disputarea minutelor de prelungiri, completate cu loviturile de departajare. La acest capitol, cei de la Sporting au rămas „repetenţi”. Jucătorii echipei gazdă au marcat de cinci ori, în timp ce oaspeţii numai de patru ori. Rezultat final: 7-6 (2-2, 2-2) în favoarea echipei din Bacău. Pentru gălăţeni au marcat: Adamache, Bârlădeanu, Manea şi Sprânceană (au ratat fundaşii Sandu şi Filimon).

Echipa prezentată de lieşteni: Vădeanu - Filimon, Sandu, Manea, Serea (Munteanu) - Toma (Popov), Balaban, Adamache, Lovin (Bârlădeanu), Sprânceană - Yurgen. Toate înlocuirile au fost efectuate în min. 55.

Citit 2065 ori Ultima modificare Joi, 15 Septembrie 2016 16:40