VOLEIBALIȘTII de la Arcada au trecut pe primul loc, deocamdată provizoriu

(6 voturi)

Voleibaliştii de la Arcada au pierdut primul act, dar le-a câştigat pe următoarele trei ale meciului cu Ştiinţa Bacău, trecând provizoriu în postura de lider în Divizia A1. Luni au un nou meci acasă, cu Explorări Baia Mare.

Început surprinzător, sâmbătă în Divizia A1 masculină de volei, la meciul Arcada - Ştiinţa Bacău. Porniţi drept mari favoriţi (locul 2-3, faţă de 9, poziţia echipei băcuane), gălăţenii s-au trezit  conduşi pe propriul teren, după ce în tur câştigaseră la zero. Cu un serviciu şi un blocaj impecabile, băcăuanii s-au aflat în primul set tot timpul în avantaj: 1-4, 2-6, 5-8, 9-14, 15-20, 18-22, 23-24, oaspeţii finalizând la 23-25. Însă, nu a fost loc de surpriză până la capăt. Mai bine struniţi de stafful tehnic, care a operat şi câteva schimbări, gălăţenii au început să joace la adevăratul lor potenţial şi au dominat categoric restul partidei, impunându-se cu scorul de 3-1. Toate seturile victorioase au încheiat sub 20, semn că în terenul Arcadei au domnit siguranţa şi liniştea.

Evoluţia scorului: Setul II - 4-1, 6-2, 8-4, 14-8, 16-11, 20-12, 25-16; Setul III - 2-2, 5-3, 8-5, 12-7, 16-7, 20-11, 21-16, 25-18; Setul IV - 3-2, 5-2, 8-4, 11-6, 11-8, 14-8, 16-10, 18-10, 21-10, 25-14.

Aflat la debut, Andrei Laza, campion cu Tomis Constanţa, a admis că s-a început partida cu oarecarea superficialitate. „De obicei aşa se întâmplă când nu tratezi adversarul cu cea mai mare seriozitate. Imediat, însă, ne-am revenit şi am obţinut un succes foarte clar”, a spus Laza.

A arbitrat un cuplu din Piatra Neamţ, Cristian Oatu, Octavian Diaconiţă.

Învingătorii au început cu „sextetul” Radovici, Caio de Pra, Paşcan, Despotovski, Gradinarov, Laza – Rosici (libero). Au mai jucat: Spînu, Cristudor, Janici şi cubanezul Danger, căruia publicul i-a făcut o călduroasă primire.

În clasament, Arcada a trecut pe primul loc, dar poziţia este deocamdată provizorie, luni, 30 ianuarie, ora 17,00 (Digisport), urmând să se dispute ultimul meci al etapei, derbiul dintre celelalte două echipe de pe podium, Steaua (locul 1 înaintea etapei, cu 2 puncte avans) - VM Zalău (era pe locurile 2-3, la egalitate cu Arcada).

Tot luni, 30 ianuarie, Arcada susţine un meci în devans, urmând să întâlnească, de la ora 17,00, în Sala „Dunărea”, echipa băimăreană Ştiinţa Explorări, care sâmbătă a jucat la Tricolorul Ploieşti şi a dorit să susţină şi meciul cu gălăţenii, pentru a evita o nouă deplasare lungă.

Fetele, înfrângere categorică

Tot în etapa a patra a returului primului eşalon, fetele de la CS Universitatea au jucat în deplasare, cu Ştiinţa Bacău. Neta diferenţă de valoare a dat câştig de cauză, şi de acestă dată, băcăuancelor, care s-au impus la un scor categoric: 3-0 (25-15, 25-7, 25-15).

Pentru CSU au evoluat Corina Vasilie, Iuliana Cazamir, Adriana Dudnic, Sorina Marian, Irina Todaşcă, Elena Ivan - Monica Foca (libero). Au mai jucat Roxana Petre, Teodora Şabloschi şi Camelia Vasile.

În următoarele două etape, CSU joacă pe teren propriu, mai întâi cu CSU Medicina Tg. Mureş (4 februarie) şi apoi cu Dinamo Bucureşti (11 februarie).

Citit 1597 ori Ultima modificare Duminică, 29 Ianuarie 2017 20:09