Phoenix, la două minute de semifinale

Baschetbaliștii de la Phoenix au ratat calificarea în semifinalele ”Cupei României”, după ce au pierdut, scor 75-85, în fața formației BC Mureș Tg. Mureș.

Phoenix a avut un început de meci bun, reușind să egaleze la 11 în minutul 5 și să preia conducerea în minutul 7 (15-14), ca apoi un coș de la distanță să îi aducă pe mureșeni din nou la conducere. Cu doar 4 secunde înainte de finalul primului sfert, Vlaicu și Miller au adus 4 puncte în contul gălățenilor care au restabilit egalitatea, la 21. Sfertul secund a fost și el echilibrat, cu răsturnări frecvente de scor, mureșenii distanțându-se la 6 puncte (38-32, min 18), dar coșurile marcate de Gugino și Miller, de câte trei puncte, respectiv Vlaicu, de 2 puncte au închis prima parte a jocului cu scor egal, 40-40.

Sfertul al treilea a fost dominat de gălățeni. Aceștia au reușit o serie de 9 puncte la rând, de la 40-45 la 49-45. La intrarea în ultimul act, scor 63-60, gălățenii păreau că și-au ieșit din ritmul de joc, astfel că în numai trei minute au fost egalați, la 67, printr-o serie de 13 puncte consecutive reușite de mureșeni, timp în care Phoenix a avut zece ratări, atât de la distanță, cât și chiar de sub panou.

Phoenix a mai avut o ”zvâcnire”, în minutul 38, când s-a apropiat la doar 4 puncte, dar insuficientă pentru a mai întoarce soarta meciului, cu Pesic care a ratat chiar și de la linia de libere.

Gălățenii au ratat foarte mult, transformând doar 35 la sută din aruncări (28 din 78, total). Procentajul de la trei puncte a fost de 31 la sută, cu 9 reușite din 29. Adversarii au avut un procentaj de 56 la sută la total (30 din 53 de aruncări).

Cel mai bun jucător gălățean a fost Bojovici, cu 20 de puncte (2 x 3p), 3 recuperări și 6 pase decisive. Un alt jucător remarcat a fost Gugino, care deși a fost accidentat la gleznă încă de la prima punere a mingii în joc, părăsind terenul în primul sfert, a marcat 16 puncte (4 x 3p) și a făcut 3 recuperări. Ceilalți realizatori ai Phoenix au fost: Pesic 9 puncte, 2 recuperări, 2 ”assist”, Vlaicu 7 p, 6 r, 2 as, Brandon 6 p, 4 r, 2 as, Guțoaia 6 p, 1 r, 1 as, Petică 6 p, 3 r, 2 as și Miller 5 puncte și 1 recuperare.

Următorul meci al echipei Phoenix va avea loc săptămâna viitoare, în deplasare, cu CSM Oradea, în ultima etapă din prima fază a sezonului regulat al Ligii Naționale.

Citit 964 ori Ultima modificare Joi, 16 Februarie 2017 10:49