Un spectacol armonios de pasiune, eleganţă şi culoare | FOTO

Concursul național de dans sportiv ”Cupa Beija Flor” a reunit pe ring zeci de perechi şi sute de copii, la cea de-a 11-a ediţie a competiţiei, organizate de clubul cu acelaşi nume din Galaţi.

Au fost prezente perechi din România şi din Republica Moldova, toate având un nivel ridicat competiţional. Galaţiul a fost reprezentat patru cluburi de dans sportiv şi opt cluburi de dansuri pentru copii.

De la Beija Flor s-a remarcat perechea Ana Dalia Tenie - Sergiu Holoc (Acanta), care a obţinut locul I la Clasa D Standard, locul II la Clasa D Latino, respectiv, locul IV la Open Basic Standard - OBS (categoria 16-34 ani). Perechea Mădălin Chiriac - Kati Mahulea (Acanta) s-a clasat pe locul II la Open Basic Latino (OBL) şi pe locul V la Basic Latino (16-34 ani), iar Robert Avram şi Bianca Codrescu (Acanta) au încheiat conmpetiția pe locul IV la OBL, respectiv, pe locul V la OBS (12-13 ani).

Alte trei perechi au fost semifinaliste, astfel: Adrian Pintrinjel - Sabina Stafie, locul VII, şi Ştefan Lungu - Delia Furtună, locul IX la Clasa E 12-15 ani, respectiv, Cristian Hurmuzache - Andreea Dublea, locul VIII la Clasa D 12-15 ani.

În afara perechilor mixte (cu parteneri de la Beija Flor), cea mai bună pereche de la Acanta a fost cea formată din Teodor Borcan şi Carla Sava, care s-a clasat pe primul loc la Basic Latino (14-15 ani), respectiv, pe locul V la Open Latino (12-15 ani). Alte rezultate ale dansatorilor de la Acanta au fost: Tudor Bratu - Ioana Cristachi, locul II la Clasa E 12-15 ani şi locul VI la OBS 12-13 ani; Victor Holban - Andrada Dumitru, locul IV Basic Latino şi locul V la Open Standard 16-34 ani; Şerban Teodora - Vlad Ţigănuş (Fantezia), locul V la ”8 Dansuri” şi Clasa E 6-11 ani.

De la Phoenix Bucureşti (filiala Galaţi) s-a remarcat perechea mixtă Vlad Nour - Briestena Stavăr (Valentina Dance), care a ocupat locul III la OBS şi locul IV la OBL (16-34 ani).

Clubul Fantezia a obţinut următoarele rezultate: perechea Lupoaie Cosmin - Maria Radu s-a clasat pe primul loc la Open Standard şi Open Latino (12-15 ani). Tot pe primul loc au încheiat competiţia Răzvan Lupaşcu - Ioana Marcu la Open Standard (16-35 ani) şi Laurenţiu Leviţchi - Miruna Ibrian la OBS (16-35 ani). Pe locul al doilea s-au clasat perechile Rareş Vădană - Tea Neculae la Open Standard şi Latino (12-15 ani), Ştefan Micu - Teodora Stoica la Hobby 10-11 ani. Alecsandru Pămînt şi Anca Pitulice au fost pe locul doi la OBL şi pe locul VI la OBS (16-35 ani); Rareş Constantin şi Jasmine Popa au obţinut locul III la Open Latino (12-15 ani) şi tot locul III a fost ocupat de Radu Beşleagă (Dance Studio Iaşi) - Mitzura Pentiuc, la Open Standard (12-15 ani).

Alte clasări notabile au fost pentru perechile Bogdan Barbu - Diana Ţarălungă (Open  Latino, 16-35 ani), Tudor Pitulice - Bianca Geanta (OBS şi Latino, 14-15 ani), Eduard Şorcaru - Gabriela Caloian (Clasa D 14-15 ani) - toate pe locul V, la categoriile lor; Sebastian Paicu - Ramona Ibrian, la Clasa E 10-11 ani şi Fabian Andrei - Daria Crihană, la Clasa Hobby 6-9 ani - locul VI.

În ziua a doua a competiţiei, destinată formaţiilor, au fost prezenţi 585 de participanţi, care au concurat la dans modern, contemporan, tematic, streetdance, balet clasic, folclor internaţional şi românesc. Galaţiul a fost reprezentat de opt cluburi: Beija Flor, Balelistic Art, Azur Dance Studio, Asociaţia Culturală Voces, Clubul de dans Cudalbi, Artistic Art, Estrada Copiilor şi Karisma Dance Studio.

Citit 3847 ori Ultima modificare Marți, 21 Martie 2017 16:54