Arcada își continuă sprintul spre titlul de campioană cu o victorie uriașă în fața principalei contracandidate

(4 voturi)

Echipa masculină de volei Arcada a câștigat derbiul grupei locurilor 1-6 din Divizia A1 cu VM Zalău, scor 3-1, meci care s-a disputat sâmbătă la Galaţi şi a contat pentru ultima etapă a turului fazei secunde a campionatului.

În urma acestui rezultat, Arcada s-a apropiat la un singur punct de formaţia sălăjeană, aflată încă pe primul loc. Cu victorii în toate cele cinci etape ale turului, Arcada şi-a mărit considerabil şansele de a-şi atinge obiectivul, câştigatea titlului de campioană.

Primul set a fost foarte echilibrat şi decis în prelungiri. Arcada a fost prima care luat un uşor avans (14-11, 16-13), apoi echipa sălăjeană a revenit, a egalat (16-16, 18-18), iar spre final a preluat conducerea (20-22). Arcada a avut forţa să facă faţă momentului dificil, a salvat două mingi de set la 23-24 şi 24-25 şi s-a impus cu 27-25.

Setul secund a fost dominat de Arcada, care s-a desprins repede (9-5), avans pe care l-a menţinut până la 19-14. A urmat o nouă replică puternică a tenacei echipe din Zalău, care s-a apropiat până la 20-19, dar gazdele nu au mai lăsat loc de emoţii şi s-au impus cu 25-20.

Actul al treilea, câştigat de VM Zalău, a fost, paradoxal, dominat cel mai clar de Arcada, care de la 9-4 a stat mereu la conducere cu un avans de 3-4 puncte şi părea că nu mai poate rata o victorie cu 3-0 la seturi, mai ales când a ajuns să aibă trei mingi de meci, la 24-21. Însă, au fost de ajuns câteva minute în care nivelul de concentrare al echipei gălăţene nu a mai fost la cote înalte pentru ca VM Zalău să aibă o revenire de senzaţie şi să se impună după o serie de cinci puncte consecutive (24-26).

Meciul s-a reaprins, mai ales că echipa oaspete a avut o perioadă lungă de joc foarte bun în setul patru, în care s-a aflat la conducere (8-9, 10-13, 16-18), dar Arcada a demonstrat din plin că şi-a regăsit unitatea şi forţa grupului, a avut puterea de luptă necesară pentru a-şi fructifica valoarea lotului şi avantajul de a juca în faţa unui public entuziast, impunându-se cu 28-26, după ce a avut alte două mingi de meci la 24-22 dar şi emoţii uriaşe la 24-25.

În această etapă, Tricolorul Ploieşti a mai făcut o victimă printre pretendentele la primul loc, câştigând partida de pe teren propriu cu Steaua, scor 3-1, rezultat în urma căruia echipa bucureşteană a ieşit din lupta pentru titlu. Situaţia din clasament la finalul turului grupei 1-6 este următoarea: 1. VM Zalău 64 puncte, 2. Arcada 63p, 3. SCMU Craiova 60p, 4. Steaua 57p, 5. Tricolorul 52p, 6. CSM Bucureşti 34p.

Pentru Arcada urmează repede, miercuri - 5 aprilie, un nou meci dificil şi important în lupta pentru şefie, cel de pe teren propriu cu SCMU Craiova, în prima etapă a returului, când VM Zalău va evolua în deplasare, cu Tricolorul Ploieşti.

Citit 1508 ori Ultima modificare Duminică, 02 Aprilie 2017 15:26