United, egalată în finala Ligii I de futsal | FOTO

Echipa de futsal United a pierdut, scor 5-3, în faţa formaţiei Autobergamo Deva, al doilea meci al finalei Ligii I, disputat marţi, la Galaţi. Partida a fost echilibrată, cu numeroase ocazii pentru ambele echipe. Scorul a fost deschis de gălăţeni, în minutul 6, prin Laşcu. Unul dintre momentele importante ale meciului a fost în minutul 8: United a avut şansa să mărească avansul printr-o acţiune a lui Moldoveanu, revenit după suspendarea din precedentele două meciuri, dar pasa acestuia nu a fost fructificată de Cireş, care a trimis în bară! În loc de 2-0, imediat s-a făcut 1-1, oaspeţii egalând pe contraatac. Apoi, echipa din Deva a preluat conducerea (min. 13). United a egalat în minutul 16, Laşcu transformând impecabil o lovitură liberă de la 10 metri acordată pentru ajungerea celor de la Autobergamo la şase faulturi de echipă.

În repriza secundă, United a revenit la conducere în urma unui autogol provocat pe un contraatac (min. 33). Apoi a venit rândul echipei devene să aibă noroc, egalând cu o minge care din bară l-a lovit în spate pe portarul „Nene” şi a ricoşat în plasă, în minutul 36. După încă un minut Autobergamo a marcat din nou, la 3-4 United a forţat egalarea jucând fără portar, dar nu a a reuşit, iar în ultimă secundă, cu poarta goală, s-a făcut 3-5. United a fost egalată la scorul general (1-1), iar finala se va muta la Deva, unde săptămâna viitoare (luni şi marţi) se vor disputa meciurile trei şi patru. Echipa gălăţeană are nevoie să câştige una din partidele de la Deva pentru a juca meciul al cincilea, decisiv, la Galaţi.

Citit 1860 ori Ultima modificare Miercuri, 17 Mai 2017 13:20